Nemoc způsobuje příznaky podobné chřipce, jako je vysoká horečka, silné bolesti hlavy a těla. V extrémních případech se může objevit krvácení, dýchací potíže, selhání orgánů, člověk ale může i zemřít.

Podle odborníků se epidemie v Singapuru zhoršila v důsledku nedávných extrémních změn počasí. To by mohlo být předzvěstí i pro další státy, kde se objevují dlouhotrvající vedra a bouřky. Takové podnebí totiž napomáhá šíření komárů i viru, který přenášejí.

"Toto onemocnění je nyní endemické ve více než 100 zemích," uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) ve zprávě o horečce dengue z letošního ledna. Počet případů se za posledních 50 let zvýšil třicetinásobně.

Změna klimatu podle odborníků současnou situaci pravděpodobně ještě zhorší. "Dřívější modelové studie ukázaly, že v důsledku klimatických změn se nakonec rozšíří zeměpisné oblasti, ve kterých se komárům daří, a tím se prodlouží také období přenosu horečky dengue," uvedla vedoucí výzkumná pracovnice na Duke-NUS Medical School Ruklanthi de Alwisová.

Meteorologická stanice v Singapuru uvádí, že se tato země otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Maximální denní teploty by tak do roku 2100 mohly dosáhnout 37 stupňů Celsia, pokud se budou emise uhlíku dál zvyšovat. Podle meteorologa a klimatologa Koh Tieh Yonga ze Singapurské univerzity sociálních věd se prudce rostoucí teploty stanou normou. "Poslední desetiletí bylo velmi teplé. Nyní zažíváme asi o 12 teplých dnů a 12 teplých nocí více ve srovnání s dobou před 50 lety," dodává.

Se zhoršující se změnou klimatu a oteplováním planety se budou pravděpodobně dál šířit nemoci přenášené komáry, jako je zika, chikungunya a dengue, a budou mít stále větší dopad na lidské zdraví. Podle odborníků je nyní důležitou otázkou, zda politici přijmou taková opatření, aby zpomalili klimatické změny a připravili se na jejich důsledky.