Podobné závěry vlastní analýzy zveřejnil ve čtvrtek ruský nezávislý server Mediazona, který v oficiálních komunikačních kanálech a dalších zdrojích napočítal na 1744 obětí ruské invaze z řad ruské armády.

Mrtví potvrzení ruskojazyčnou BBC pocházejí ze všech regionů Ruska kromě dvou - severoruského Něněckého a Jamaloněneckého autonomního okruhu. Nejvíce (nejméně 130) mrtvých pochází z Dagestánské autonomní republiky, následované Burjatskou autonomní republikou (nejméně 90 mrtvých). Z Moskvy, kde bydlí devět procent ruské populace, se podařilo určit pouze tři oběti.

Zhruba 20 procent z 1899 zemřelých vojáků sloužilo u vzdušných sil. Z celkového počtu mělo 19 procent obětí hodnost podporučík a vyšší.

V některých částech Ruska rodiny obětí a novináři uvedli, že ze strany místní správy zaznamenali tlak na to, aby informace o mrtvých nezveřejňovali.

BBC svou analýzu založila na zprávách obsahující plné jméno zemřelého, jeho hodnost a pokud možno i místo pohřbení. Jména server nejčastěji získal z prohlášení šéfů ruských oblastí nebo zastupitelů oblastní správy, od místních médií nebo vzdělávacích zařízení, kde oběti dříve studovaly. Několik jmen se podařilo zjistit dobrovolníkům, kteří navštívili hřbitovy a objevili nové hroby ruských vojáků, kteří zemřeli během března a dubna.

Ruské ministerstvo oficiálně o počtu mrtvých informovalo dvakrát, naposledy 25. března, kdy hovořilo o 1351 vojenských obětech. Ukrajinské úřady informují o podstatně vyšším počtu, podle nich Rusko přišlo od začátku konfliktu o více než 20.000 vojáků. Tyto zprávy nelze nezávisle ověřit.

reklama