Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Borrell varuje před regionálním konfliktem na Blízkém východě

Josep Borrell
Josep Borrell
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Šéf zahraniční politiky Evropské unie (EU) Josep Borrell varuje před možným regionálním konfliktem na Blízkém východě, který by mohl zasáhnout i Libanon. Jeho výstraha přišla v kontextu zesilujících se pohraničních střetů téměř tři měsíce po začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Borrell prohlásil, že je nezbytné předejít regionální eskalaci na Blízkém východě a zamezit zapojení Libanonu do potenciálního konfliktu. Jeho vyjádření přednesl na tiskové konferenci v Bejrútu spolu s libanonským ministrem zahraničních věcí.

"Posílám tento odkaz i Izraeli: nikdo nevyjde jako vítěz z regionálního konfliktu," dodal podle Reuters Borrell.

Přeshraniční střety mezi Íránem podporovaným libanonským hnutím Hizballáh a Izraelem pokračují od začátku konfliktu v říjnu minulého roku. Nedávný útok v jižním Bejrútu, při němž zahynul představitel Hamás Sálih Árúrí, vyvolal obavy z rozšíření konfliktu.

Hizballáh následně oznámil odpal raket na izraelskou základnu jako odvetu za tento útok. Josep Borrell zdůraznil důležitost diplomatických opatření a vyzval k zabránění dalšímu eskalování situace.

Borrellova návštěva v Libanonu je součástí diplomatických snah předejít dalšímu rozšíření konfliktu v regionu, zejména na libanonsko-izraelských hranicích, a podporovat řešení konfliktu v Pásmu Gazy.

Témata:  Izrael Libanon Josep Borrell

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.