reklama

Minuta ticha má začít v neděli úderem 20:00 (21:00 SELČ), tedy v předvečer pohřbu královny.

"Do ticha se lze ponořit v soukromí o samotě doma nebo s přáteli a sousedy, na prahu domu, na ulici se sousedy nebo na vigiliích a dalších lokálních akcích," stojí v prohlášení Downing Street.

Úřad uvedl, že teprve později upřesní, kde bude minutu ticha držet premiérka Liz Trussová.

Rakev bude do úterý odpoledne vystavena v edinburghské katedrále

Do úterních 16:00 SELČ se budou moci lidé v Edinburghu rozloučit se zesnulou britskou královnou Alžbětou II. Její rakev je vystavena v tamní katedrále svatého Jiljí (St. Giles), kde se dnes konala bohoslužba připomínající život zesnulé královny a jejího vřelého vztahu ke Skotsku. Na bohoslužbě, kterou zahájil reverend Calum MacLeod, byl patrný skotský vliv.

Kromě zpěvu ve skotské gaelštině dnes v katedrále zazněly také dvě skladby skotského klasického skladatele Jamese MacMillana, jehož Alžběta II. v roce 2015 pasovala rytíře. Především byla ale dnes zdůrazňována role Alžběty II. jakožto "konstanty" v životech Britů po více než 70 let.

"Byla věrná své úloze, kterou převzala v roce 1952... byla konstantou v životech nás všech posledních 70 let. Své práci byla oddaná a až do konce života si držela pevný kurz," řekl MacLeod.

"Většina z nás si nedokáže vybavit čas, kdy nebyla naší královnou," prohlásil ve své homilii představitel Skotské církve Iain Greenshields.

Rakev s Alžbětou II. bude v úterý kolem 19:00 SELČ letecky převezena do Londýna. Do katedrály svatého Jiljí ji dnes doprovodil smuteční průvod i s králem Karlem III.

Průvod se na zhruba půlhodinovou cestu po edinburghské Královské míli vydal z paláce Holyroodhouse. Za pohřebním vozem kráčel Karel III. se svými sourozenci, tedy princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.

Královskou míli, kde ještě několik minut před příchodem smutečního průvodu hrála v pochodu kapela Královského regimentu Skotska, lemovaly tisíce lidí, kteří se do skotské metropole sjeli z celého britského Společenství i dalších zemí, aby se už v tichosti rozloučili se zesnulou panovnicí.

Rakev s královnou je překrytá žlutočervenou královskou standartou Skotska a na jejím vrchu leží skotská královská koruna a věnec uvitý z květin sebraných na zámku Balmoral, především bílého vřesu, bílých frézií a chryzantém. Alžběta II. po sedmi desetiletích vlády zemřela právě v Balmoralu minulý čtvrtek. Její rakev byla odtamtud do Edinburghu dopravena v neděli.

Vůz ve smutečním průvodu dnes po obou stranách doprovodili příslušníci Královské společnosti lukostřelců, panovníkovy tradiční skotské osobní stráže. Z Edinburghského hradu se během průvodu ozvalo 21 dělových salv.