Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie bude za zesnulou královnu v neděli držet minutu ticha

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Británie bude za zesnulou královnu Alžbětu II. v neděli večer držet minutu ticha. Oznámila to dnes vláda, podle které to má být pro všechny příležitost připomenout si život a odkaz panovnice, která stála v čele konstituční monarchie posledních 70 let.

Minuta ticha má začít v neděli úderem 20:00 (21:00 SELČ), tedy v předvečer pohřbu královny.

"Do ticha se lze ponořit v soukromí o samotě doma nebo s přáteli a sousedy, na prahu domu, na ulici se sousedy nebo na vigiliích a dalších lokálních akcích," stojí v prohlášení Downing Street.

Úřad uvedl, že teprve později upřesní, kde bude minutu ticha držet premiérka Liz Trussová.

Rakev bude do úterý odpoledne vystavena v edinburghské katedrále

Do úterních 16:00 SELČ se budou moci lidé v Edinburghu rozloučit se zesnulou britskou královnou Alžbětou II. Její rakev je vystavena v tamní katedrále svatého Jiljí (St. Giles), kde se dnes konala bohoslužba připomínající život zesnulé královny a jejího vřelého vztahu ke Skotsku. Na bohoslužbě, kterou zahájil reverend Calum MacLeod, byl patrný skotský vliv.

Kromě zpěvu ve skotské gaelštině dnes v katedrále zazněly také dvě skladby skotského klasického skladatele Jamese MacMillana, jehož Alžběta II. v roce 2015 pasovala rytíře. Především byla ale dnes zdůrazňována role Alžběty II. jakožto "konstanty" v životech Britů po více než 70 let.

"Byla věrná své úloze, kterou převzala v roce 1952... byla konstantou v životech nás všech posledních 70 let. Své práci byla oddaná a až do konce života si držela pevný kurz," řekl MacLeod.

"Většina z nás si nedokáže vybavit čas, kdy nebyla naší královnou," prohlásil ve své homilii představitel Skotské církve Iain Greenshields.

Rakev s Alžbětou II. bude v úterý kolem 19:00 SELČ letecky převezena do Londýna. Do katedrály svatého Jiljí ji dnes doprovodil smuteční průvod i s králem Karlem III.

Průvod se na zhruba půlhodinovou cestu po edinburghské Královské míli vydal z paláce Holyroodhouse. Za pohřebním vozem kráčel Karel III. se svými sourozenci, tedy princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.

Královskou míli, kde ještě několik minut před příchodem smutečního průvodu hrála v pochodu kapela Královského regimentu Skotska, lemovaly tisíce lidí, kteří se do skotské metropole sjeli z celého britského Společenství i dalších zemí, aby se už v tichosti rozloučili se zesnulou panovnicí.

Rakev s královnou je překrytá žlutočervenou královskou standartou Skotska a na jejím vrchu leží skotská královská koruna a věnec uvitý z květin sebraných na zámku Balmoral, především bílého vřesu, bílých frézií a chryzantém. Alžběta II. po sedmi desetiletích vlády zemřela právě v Balmoralu minulý čtvrtek. Její rakev byla odtamtud do Edinburghu dopravena v neděli.

Vůz ve smutečním průvodu dnes po obou stranách doprovodili příslušníci Královské společnosti lukostřelců, panovníkovy tradiční skotské osobní stráže. Z Edinburghského hradu se během průvodu ozvalo 21 dělových salv.

Témata:  Královna Alžběta II. Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.