Původně HSA doporučovala očkování přípravkem Imvanex výhradně pro blízké kontakty osob, u nichž už se nákaza potvrdila, a pro zdravotníky, kteří o nemocné pečují. Teď nabídku očkování rozšířila o osoby, jež "mají více sexuálních partnerů, účastnily se skupinového sexu nebo docházeli na místo určená pro náhodný sex".

"Naše rozsáhlá práce na vysledování kontaktů pomohla omezit šíření viru opičích neštovic, ale stále zaznamenáváme významný podíl případů u homosexuálů, bisexuálů a dalších mužů, kteří mají sex s muži. Doufáme, že rozšířením nabídky vakcíny pro osoby s vyšším rizikem přerušíme řetězce přenosu a pomůžeme epidemii zpomalit," uvedla Mary Ramsayová, vedoucí oddělení imunizace HSA.

Virus opičích neštovic byl poprvé prokázán v roce 1958 u opic ve výzkumném ústavu v Dánsku. Nemoc se u lidí začala vyskytovat v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna byly rozšířeny hlavně v částech střední a západní Afriky.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se od začátku roku nemoc prokázala u více než 2100 lidí. K 20. červnu potvrdily laboratoře v Británii celkem 793 případů opičích neštovic.

Onemocnění má ve většině případů lehký průběh, projevuje se horečkou a hnisavými pupínky na kůži. Přenáší se blízkým kontaktem mezi lidmi, včetně pohlavního styku, nebo například při sdílení oblečení nebo ložního prádla.