Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie hlásí nejvíce nákaz od 15. ledna, hospitalizace jsou nejvýš od března

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Britská bilance nákaz koronavirem dnes narostla o 42.302 případy, což je nejvyšší přírůstek od poloviny ledna. Pokračoval také růst dalších klíčových ukazatelů, přičemž počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 se dostal na nejvyšší hodnotu od konce března.

Počty nových nákaz v Británii rostou už od konce května a aktuálně jsou vyšší než loni na podzim, čísla o hospitalizacích a úmrtích ale zatím zdaleka nejsou tak vysoká jako při předchozích vlnách epidemie v zemi. Dvě třetiny dospělých obyvatel Británie už mají ukončené očkování proti covidu-19, alespoň jednu dávku vakcíny dostalo skoro 90 procent dospělé populace.

I hlášených obětí koronaviru ale přibývá a úterní informace o 50 nových mrtvých znamenala nejhorší denní součet od první poloviny dubna. Dnes vláda oznámila dalších 49 úmrtí v rozmezí 28 dní od pozitivního testu na virus SARS-CoV-2, čímž celkový počet narostl na 128.530. Úmrtních listů, na nichž je mezi příčinami smrti uveden covid-19, Británie eviduje bezmála 153.000.

Po tradiční aktualizaci oficiálních statistik, kterou dnes zdržel blíže nespecifikovaný problém, také stoupl na 3615 počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem-19. To je stále méně než desetina maxima z uplynulé zimy, už nyní se ale začínají objevovat zprávy o tom, že některé britské nemocnice odkládají plánované zákroky.

Britská vláda počítá s tím, že situace se bude zhoršovat. V souvislosti s poslední vlnou rušení karanténních opatření, která je naplánovaná na začátek příštího týdne, zmiňoval ministr zdravotnictví Sajid Javid přírůstky nákaz potenciálně okolo 50.000 a později i kolem 100.000. Vláda přitom spoléhá na "ochrannou zeď" v podobě vakcín a jejich prokázané účinnosti proti těžkému průběhu covidu-19. Premiér Boris Johnson nicméně varoval, že rozvolnění bude definitivní jen tehdy, pokud lidé budou opatrní.

Témata:  Velká Británie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 17:08

Michal David zrušil vystoupení na slovenském festivalu. Pořadatelé údajně nedodrželi podmínky

Zpěvák Michal David zrušil své plánované sobotní vystoupení na slovenském festivalu Rock pod Kameňom v Belej nad Cirochou. Podle oficiálního vyjádření jeho týmu na sociálních sítích bylo důvodem kompletního odřeknutí koncertu nedodržení smluvních podmínek ze strany pořadatele, přičemž David měl na akci vystoupit společně se skupinou Kvatro v sobotu 27. června 2026.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy