reklama

Počty nových nákaz v Británii rostou už od konce května a aktuálně jsou vyšší než loni na podzim, čísla o hospitalizacích a úmrtích ale zatím zdaleka nejsou tak vysoká jako při předchozích vlnách epidemie v zemi. Dvě třetiny dospělých obyvatel Británie už mají ukončené očkování proti covidu-19, alespoň jednu dávku vakcíny dostalo skoro 90 procent dospělé populace.

I hlášených obětí koronaviru ale přibývá a úterní informace o 50 nových mrtvých znamenala nejhorší denní součet od první poloviny dubna. Dnes vláda oznámila dalších 49 úmrtí v rozmezí 28 dní od pozitivního testu na virus SARS-CoV-2, čímž celkový počet narostl na 128.530. Úmrtních listů, na nichž je mezi příčinami smrti uveden covid-19, Británie eviduje bezmála 153.000.

Po tradiční aktualizaci oficiálních statistik, kterou dnes zdržel blíže nespecifikovaný problém, také stoupl na 3615 počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem-19. To je stále méně než desetina maxima z uplynulé zimy, už nyní se ale začínají objevovat zprávy o tom, že některé britské nemocnice odkládají plánované zákroky.

Britská vláda počítá s tím, že situace se bude zhoršovat. V souvislosti s poslední vlnou rušení karanténních opatření, která je naplánovaná na začátek příštího týdne, zmiňoval ministr zdravotnictví Sajid Javid přírůstky nákaz potenciálně okolo 50.000 a později i kolem 100.000. Vláda přitom spoléhá na "ochrannou zeď" v podobě vakcín a jejich prokázané účinnosti proti těžkému průběhu covidu-19. Premiér Boris Johnson nicméně varoval, že rozvolnění bude definitivní jen tehdy, pokud lidé budou opatrní.

reklama