reklama

Angličané se měli původně z dalších svobod těšit už 21. června, kvůli epidemické situaci však vláda uvolnění o čtyři týdny odložila.

"Chtěli jsme trochu více času, abychom měli důkazy, že naše vakcíny pomohly přerušit souvislost mezi nakaženými a zemřelými," uvedl Johnson. "Je čím dál tím jasnější, že tyto vakcíny jsou opravdu úspěšné, vzhledem k tomu, že většina hospitalizovaných není očkovaná," dodal premiér.

Konečné rozhodnutí ohledně uvolnění od třetího červencového týdne Johnsonův kabinet oznámí 12. července. Zrušení či změnu dalších opatření, včetně těch týkajících se vzdělávání nebo cestování, oznámí vláda tento týden.

Podle dnes představeného plánu přestanou být od 19. července povinné roušky. Vláda bude jejich nošení v některých případech už jen doporučovat. Zrušeny budou také restrikce na počet lidí, kteří se mohou setkat, a limity na kapacity v restauracích a dalších podnicích. Otevřou se noční kluby a neomezené množství lidí bude moci navštívit koncerty či sportovní utkání.

Británie dnes zaznamenala dalších 27.334 případů nákazy novým koronavirem, což podle agentury Reuters znamená za posledních sedm dní 53procentní nárůst proti předchozímu týdnu. S covidem-19 zemřelo dalších devět lidí.

Ve zhruba 67milionové Británii obdrželo nejméně první dávku očkování přes 45 milionů lidí, plně očkovaných je více než 33 milionů lidí.

reklama