"Naši vědci a nejlepší vědci na světě na tom pracují, spolupracujeme s kolegy ze (skupiny) G7... takže pracujeme na mezinárodní úrovni, pracujeme ve svižném tempu a myslím, že za pár týdnů budeme o této variantě vědět mnohem víc," uvedl Javid.

Účinnost v úterý zavedených opatření vláda slíbila vyhodnotit za tři týdny. Dnes ministr Javid prohlásil, že by to mohlo být i dříve. Konkrétní termín podle něj závisí na postupu vědeckého zkoumání varianty omikron.

Ministr Javid vyzval obyvatele Británie, aby se zaregistrovali k vakcinaci posilující dávkou vakcíny proti covidu-19. Zatím není zcela zřejmé, jak moc je vakcína účinná proti nové variantě omikron, v naprosté většině případů ale očkování lidi ochrání před těžkým průběhem nemoci, uvedl Javid.

Podle oficiálních britských statistik má dokončené očkování 81 procent lidí nad 12 let a 32 procent lidí ze stejné věkové skupiny už si přišlo pro posilující dávku. Možnost nechat se očkovat posilující dávkou dostanou všichni Britové podle vládního plánu do konce ledna, píše Reuters.