Agentura Reuters napsala, že britští zemědělci tvrdí, že kombinace dopadů brexitu a pandemie covidu-19 vedla k exodu východoevropských pracovníků z jatek a od zpracovatelů masa. Zůstává jim tak nějakých 120.000 vepřů, které nemá kdo porazit.

"Povolíme řezníkům na jatkách a lidem pracujícím při zpracování vepřového přijít sem na omezenou dobu nejvýše šesti měsíců na základě programu pro sezónní pracovníky," řekl dnes ministr životního prostředí George Eustice. "To nám pomůže vyřešit náš nynější problém, kdy se prasata nahromadila na farmách," dodal. Tvrdí, že brexit není hlavní příčinou toho, že v Británii chybí pracovní síla. "V produkci vepřového i dalších částech potravinářského průmyslu ubylo mnoho pracovníků, protože mnoho občanů Evropské unie odešlo během pandemie, to nemá nic společného s brexitem," řekl Eustice. "Měli právo tu zůstat, ale mnoho z nich se rozhodlo odejít a být s rodinou během těžkých časů pandemie," uvedl.

Kromě nedostatku pracovních sil v potravinářském sektoru v Británii chybí i řádově desetitisíce řidičů nákladních aut. V uplynulých týdnech kvůli tomu musely zavřít nebo omezit provoz některé čerpací stanice v zemi, pohonné hmoty na ně neměl kdo dovézt. Vláda Borise Johnsona už oznámila plány vydat dočasná víza pro 5000 řidičů kamionů a 5500 pracovníků v drůbežářském průmyslu. Kabinet ovšem chce, aby firmy investovaly do britských zaměstnanců a nespoléhaly se na levnou pracovní sílu ze zahraničí.