reklama

Za nárůstem počtu nakažených je výrazně převažující varianta koronaviru delta, nakažlivější než předchozí typy viru SARS-CoV-2. Získaný čas chce vláda využít ke zrychlení očkování.

"Myslím, že je rozumné počkat o něco déle. Za současného stavu a podle důkazů, které teď vidím, jsem si jistý, že nebudeme potřebovat více než čtyři týdny," uvedl premiér. Vláda časový plán opět vyhodnotí 28. června a otevření by v případě příznivé epidemické situace mohla uspíšit, píše Reuters.

S poslední etapou rozvolnění se v Británii otevřou v plné míře hospody, restaurace, noční kluby a další zařízení. Původě slibované datum bylo 21. června, britská média však již několik dní spekulovala, že vláda termín odsune.

V Británii v současnosti varianta delta, dříve označovaná jako indická, představuje 96 procent všech pozitivně testovaných. Varianta delta se v Británii poprvé objevila na začátku dubna a za dva měsíce naprosto vytlačila variantu alfa, která byla poprvé zachycena právě v Británii.

Očkování v Británii patří k nejpokročilejším v Evropě, vláda ho přesto chce ještě urychlit. Termín mezi první a druhou dávkou pro osoby nad 40 let bude nově osm týdnů místo stávajících dvanácti. V Británii už první dávku očkování dostalo 41,6 milionu lidí, z toho téměř 30 milionů ze 67 milionů obyvatel dostalo i druhou dávku. Británie za pondělí ohlásila 7742 nových případů nákazy a tři úmrtí.

reklama