reklama

Zvyšující se počet infekcí označila za znepokojivý vzhledem k situaci v nemocnicích šéfka zdravotnických úřadů v Anglii Yvonne Doyleová. Za vysokým počtem případů částečně stojí Severní Irsko. To dnes ohlásilo 1634 nových nákaz, naproti tomu v pátek a v neděli kvůli svátkům žádné případy neoznámilo. Není zcela jasné, zda nárůst případů v Anglii může souviset s kolísáním počtu provedených testů během prodlouženého vánočního víkendu, poněvadž údaje o počtu otestovaných lidí úřady od středy nezveřejnily, upozorňuje Reuters.

Britský premiér Boris Johnson a jeho zdravotní poradci uvedli, že nový kmen viru šířící se v Británii může být až o 70 procent nakažlivější. Odborníci se však nedomnívají, že by mutace vedla k vážnějším formám onemocnění nebo zvyšovala pravděpodobnost úmrtí.

Nově odhalená varianta koronaviru vedla v Londýně a jihovýchodní Anglii k přísným opatřením upravujícím sociální kontakt a za své po celé zemi vzaly také mnohé plány na uvolnění opatření během vánočních svátků. V Británii, která má přibližně 66 milionů obyvatel, se zatím nakazilo přes 2,3 milionu lidí a přes 71.000 nemocných tam zemřelo.

reklama