"Myslím, že to, co země nyní chce, je stabilita. (Trussová) je premiérkou ani ne pět týdnů. Myslím, že voliči její práci posoudí u voleb," prohlásil Hunt. Řádné parlamentní volby se v Británii mají konat v květnu 2024. Opoziční labouristé měli před konzervativci v průzkumu z koncem září náskok 33 procentních bodů, nejvíce od konce 90. let minulého století.

"Budeme hodnoceni za to, jakou práci odvedeme v příštích 18 měsících mnohem více než za to, co se stalo za posledních 18 dnů," dodal ministr. Zastal se Trussové, když o ní řekl, že "naslouchá ostatním a učí se".

Část kontroverzních ekonomických plánů Trussová už zrušila: nejdříve se rozhodla zachovat 45procentní daň z příjmů pro lidi s příjmem nad 150.000 liber ročně, v pátek pak oznámila, že se nebude snažit zastavit zvýšení daně z příjmů firem.

Hunt dnes v rozhovoru s BBC řekl, že jeho předchůdce ve funkci šéfa resortu financí se dopustil dvou chyb. Jednou bylo snížení daně z příjmů pro lidi s vysokými výdělky a druhou bylo to, že plány ohlásil naslepo bez nezávislého hodnocení od britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR). "Premiérka tyto chyby uznala, a proto jsem tady já," dodal.

Svoje vlastní plány Hunt v BBC příliš rozvádět nechtěl, řekl ale, že "daně se nebudou snižovat tolik, jak mnoho lidí doufalo a některé daně bude třeba zvýšit".

Agentura Reuters píše, že premiérka Trussová tento víkend zřejmě stráví snahou o obnovu a nové získání důvěry v řadách Konzervativní strany. Mnozí konzervativní poslanci totiž v různých rozhovorech pro média zpochybňují její schopnost vést vládu.