reklama

"Opět přispěchají na pomoc pracovníkům NHS, kteří pracují nepřetržitě v celém hlavním městě a pomáhají zdravotnictví v tomto náročném zimním období, kdy je to nejvíce potřeba," uvedl ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Británie zaznamenala kvůli šíření nakažlivější varianty omikron prudký nárůst případů covidu-19. Země za poslední týden registrovala v průměru 150.000 nově nakažených denně.

Premiér Boris Johnson uvedl, že Anglie nápor zvládne bez dalších omezení díky očkování a nižší závažnosti této varianty. Varoval nicméně, že několik následujících týdnů může být náročných, kvůli nuceným izolacím totiž chybí ve zdravotnictví personál.

Státní zdravotnický systém se potýkal s morální a personální krizí ještě před nedávným nárůstem počtu infikovaných, který způsobila varianta omikron. Vyplynulo to ze čtvrteční zprávy poslanců, podle které je možné, že se díky chybějícímu personálu nepodaří dohnat odložené plánované zákroky a léčbu.

Předseda rady Britského lékařského svazu (BMA) Chaand Nagpaul uvedl, že v NHS chybí bezprecedentní počet pracovníků. "Ačkoli se vláda uchýlila k pomoci armády v Londýně, nezapomínejme, že v tuto chvíli máme vlastně národní problém," řekl Nagpaul pro Sky News. "Je to celostátní problém a takovou míru absence zaměstnanců jsme ještě nezažili," dodal.