Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie schválila první vakcínu upravenou na variantu koronaviru omikron

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Británie se dnes stala první zemí, která schválila vakcínu proti nemoci covid-19 zaměřenou jak na původní variantu viru, tak na variantu omikron. Očkovací látku americké společnosti Moderna schválil britský lékový úřad MHRA jako posilující dávku pro dospělé, uvedla agentura Reuters.

Regulátor své rozhodnutí zdůvodnil údaji z klinických studií, podle kterých posilovací dávka vyvolala silnou imunitní odpověď proti variantě omikronu BA.1 i proti původní verzi viru.

Očkování podle další analýzy vyvolalo dobrou imunitní odpověď i proti submutacím BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které jsou teď dominantní a nakažlivější. Regulátor dodal, že u nového přípravku nezjistil žádné problémy, které by představovaly závažné riziko. Vedlejší účinky očkování byly podobné těm, které byly pozorovány u původní posilující dávky od Moderny a které byly obvykle mírné a samovolně odezněly.

"První generace vakcín proti covidu-19 používaná v Británii nadále poskytuje důležitou ochranu proti tomuto onemocnění a zachraňuje životy," uvedla v prohlášení šéfka MHRA June Raineová. "Tato bivalentní vakcína nám do výzbroje přidává ostřejší nástroj, který nám pomůže chránit se před tímto onemocněním, protože virus se stále vyvíjí," dodala.

Teď, když je vakcína oficiálně schválena, vydá britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) doporučení o tom, kdy by se s ní mohlo začít očkovat.

Představitelé Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) očekávají, že vakcíny uzpůsobené koronavirové variantě omikron budou v Evropské unii schváleny v září. Podle Reuters také naznačili, že jsou otevřeni tomu, aby se na podzim začaly používat vakcíny zaměřené na starší variantu BA.1, neboť vakcíny zaměřené na nejnovější submutace se stále vyvíjejí.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) naproti tomu v červnu výrobcům vakcín sdělil, že všechny posilující dávky budou muset obsahovat ochranu proti nejnovějším subvariantám omikronu.

Kromě společnosti Moderna testují verze svých mRNA vakcín upravených pro boj s variantou omikron také společnosti Pfizer a BioNTech.

Francouzská farmaceutická firma Sanofi a její britský partner GlaxoSmithKline (GSK) pracují na vakcíně na bázi bílkovin, která je zaměřena na variantu beta. Ta v loňském roce nějakou dobu dominovala.

Témata:  Velká Británie koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.