Celkem Británie hlásila přes 14.500 pozitivně testovaných lidí od počátku šíření infekce.

Nemocnice po celé Británii podobně jako v jiných zemích čelí nyní těžké zkoušce a vládní experti očekávají, že situace se bude ještě nejméně dva týdny zhoršovat. V Londýně je kvůli tomu na dočasnou nemocnici se 4000 lůžky přetvářena část obřího kongresového centra ExCeL. Vláda zde plánovala zahájit provoz ještě před koncem měsíce.

Podle BBC se pak mají v polovině dubna otevřít další dvě polní nemocnice: jedna na výstavišti National Exhibition Centre v Birminghamu a druhá v kongresovém centru v Manchesteru. Vládní plány údajně počítají s celkovou kapacitou 6000 míst.

Přípravu těchto prostor má na starosti britská armáda, která v těchto dnech pomáhá i s distribucí zdravotnického materiálu. Šéf NHS v Anglii Stevens řekl, že státní zdravotnictví dělá vše, co je v jeho silách pro to, aby se všem nemocným dostalo potřebné péče. Podle něj v rámci "mimořádného úsilí" vzniká 33.000 nových lůžek pro pacienty zasažené nemocí COVID-19.

Problémem přitom není jen vážný nedostatek osobních ochranných pomůcek nebo možné zahlcení jednotek intenzivní péče, ale také personální stránka věci. NHS už minulý týden vyzval desetitisíce svých někdejších zaměstnanců, kteří v posledních třech letech odešli do důchodu nebo třeba do soukromé sféry, aby v době hrozícího přetížení přišli opět podpořit státní zdravotnická zařízení.

Na výzvu podle všeho zareagovaly tisíce bývalých lékařů a zdravotních sester. Regulační orgán Nursing and Midwifery Council dnes například oznámil, že do příslušného systému se už přihlásilo přes 7000 někdejších sestřiček a porodních asistentek. Úřad tyto přihlášky ověřuje a způsobilým zájemcům umožní znovu pečovat o pacienty v období epidemie COVID-19.