reklama

Podle vědců z Královské univerzity v Londýně je riziko reinfekce nejen větší, ale nová varianta nevykazuje žádné známky toho, že by byla mírnější než delta.

"Nenašli jsme žádné důkazy (jak pro riziko hospitalizace, tak pro stav příznaků), že by se omikron závažností lišil od delty," uvádí studie, i když upozorňuje, že údaje o hospitalizacích jsou stále velmi omezené.

"Při kontrole stavu vakcinace, věku, pohlaví, etnického původu, asymptomatického stavu, regionu a data odběru vzorku byl omikron spojen s 5,4krát vyšším rizikem reinfekce ve srovnání s deltou," dodávají autoři ve studii. "Z toho vyplývá, že ochrana před opětovnou nákazou variantou omikron, kterou poskytuje předchozí infekce, může být až devatenáctiprocentní," dodala Královská univerzita v Londýně ve svém prohlášení. Studie ještě neprošla recenzním řízením.

Dřívější studie britské organizace SIREN, která se zabývala rizikem opětovné infekce u zdravotnických pracovníků a kterou její autoři provedli před objevením varianty omikron, zjistila, že infekce původním kmenem koronaviru poskytuje 85procentní ochranu před opětovnou nákazou po dobu následujících šesti měsíců.

Autoři studie pracovali s daty britského úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA). Podle úřadu se mezi 29. listopadem a 11. prosincem koronavirová nákaza potvrdila u zhruba 333.000 lidí. U 122.062 z nich se jednalo o variantu delta, u 1846 případů byl potvrzen omikron.

Irská vláda dnes nařídila dřívější zavírací dobu pro bary a restaurace. Od neděle do 30. ledna budou muset zavírat v osm hodin večer. Snížila také počet povolených účastníků vnitřních i venkovních akcí. Opatření kabinet zavedl navzdory hlasitému odporu řady zákonodárců z vládní koalice, kteří tvrdili, že tento krok podpoří méně bezpečná shromáždění v domácnostech.

V Irsku, kde žije necelých pět milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo 3628 nově nakažených koronavirem. V zemi přibývá v posledních týdnech zhruba 4000 infikovaných denně. Nemoc covid-19 se od začátku pandemie potvrdila u 644.143 lidí, z nichž 5835 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.