reklama

Johnson řekl, že denní statistiky mrtvých se snižují a že sedmidenní průměr činí 256 nových případů. V době, kdy epidemie uprostřed dubna vrcholila, to bylo přes 900 případů.

Johnson probral pět bodů, na jejichž základě se vláda mohla rozhodnout pro uvolňování restrikcí. Patří k nim klesající trend úmrtnosti, schopnost zdravotnického systém čelit epidemii, snižování počtu nově infikovaných, testovací kapacity a posouzení rizika vzniku nové vlny epidemie.

Premiér přiznal problémy v otázce testování i zásobování ochrannými pomůckami. Země je nyní podle něj schopná denně provést 161.000 testů, ale předseda vlády dodal: "Přiznávám potíže s testováním a dodávkami ochranných pomůcek."

K poslednímu bodu, tedy k riziku nové vlny epidemie řekl, že vláda vyhlašuje taková opatření, která mají této nové vlně zabránit.

Školy se mohou v pondělí otevřít pro mladší děti, od 15. června pak i pro ty ve věku deseti až dvanácti let. Od pondělka také budou moci začít pracovat některé obchody včetně autoprodejců. Další uvolnění se pak dá čekat 15. června, pokud bude epidemiologická situace příznivá. Počínaje pondělkem se budou moci lidé shromaždovat až do počtu šesti osob ve veřejných i soukromých venkovních prostorách. Ti, kdo nebudou z téže rodiny, pak mají dodržet dvoumetrový odstup.

reklama