Opatření navazuje na sérii ekonomických sankcí, které Británie vyhlásila v odvetě za invazi na Ukrajinu nařízenou ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Očekává se, že další sankce proti movitým Rusům oznámí britská vláda ještě dnes.

"Naše nová cla dále izolují ruskou ekonomiku od světového obchodu a zajistí, že nebude těžit z mezinárodního systému založeného na pravidlech, která nerespektuje," uvedl v prohlášení ministr financí Rishi Sunak.

Vláda uvedla, že zákaz vývozu vstoupí v platnost v nejbližší době. Ministerstvo financí brzy stanoví, kterých výrobků se bude týkat. Pravděpodobně mezi nimi bude i luxusní móda, umělecká díla a drahá vozidla.

Mnoho britských firem, včetně výrobců automobilů Jaguar Land Rover a Aston Martin nebo luxusní módní značky Burberry, již oznámilo, že dočasně uzavírají své prodejny v Rusku nebo pozastavují dodávky zboží.

Vláda uvedla, že na dovoz vybraných ruských komodit uvalí dodatečné 35procentní clo. Zboží, kterého se bude týkat, bylo podle ministra financí vybrané tak, aby se minimalizoval dopad na Británii a zároveň maximalizoval dopad na ruskou ekonomiku.

Mezi komoditami, na které dopadne zvýšené clo, jsou například železo, ocel, hnojiva, dřevo, pneumatiky, měď, hliník, stříbro, olovo, železná ruda, potravinářské odpady, nápoje, lihoviny a ocet, sklo a skleněné výrobky, obiloviny, umělecká díla, starožitnosti, kožešiny a umělé kožešiny, lodě a určité druhy ryb.

Vláda rovněž oznámila, že přerušuje veškerou podporu financování vývozu do Ruska a Běloruska, což znamená, že již nebude poskytovat žádné nové záruky, půjčky ani pojištění pro vývoz.

Obdobné sankce dnes formálně přijala Evropská unie. Unijní země mimo jiné zakázaly vývoz luxusního zboží včetně aut či jakékoli investice do ruské energetiky. Do Evropy se nově nesmí dovážet ruská ocel či železo.