Bývalý ministr zdravotnictví či zahraničí Jeremy Hunt označil aktuální postup vlády za "překvapivý a znepokojivý" v situaci, "kdy jsme čtyři týdny před stádiem, ve kterém je nyní Itálie". Informuje o tom BBC.

Hunt loni neuspěl v souboji s Borisem Johnsonem o funkci lídra Konzervativní strany a potažmo premiéra, nyní předsedá zdravotnickému a sociálnímu výboru Dolní sněmovny.

Podle Hunta příklady zemí, které jsou podle všeho v boji s virem úspěšné, ukazují, že nejdůležitější je "jednat velmi brzy" a zavést opatření omezující kontakt mezi lidmi.

Britská vláda ve čtvrtek vyzvala všechny obyvatele, kteří na sobě budou pozorovat příznaky onemocnění COVID-19, aby zůstali po dobu sedmi dní v domácí karanténě. Johnson zároveň řekl, že tvrdší opatření, jako je uzavírání škol či plošný zákaz sportovních akcí, si zatím "nechává schovaný v rukávu".

Plošné uzavření škol kvůli šíření koronaviru už spustila řada zemí v Evropě. Kromě Česka a Slovenska také Itálie, Belgie, Chorvatsko, Norsko, Francie, Španělsko či Irsko. Dnes se přidalo několik německých spolkových zemí včetně Bavorska. Mnoho evropských zemí omezilo také shromažďování. Francie dnes dřívější limit tisíce účastníků na akci snížila na sto. Právě kvůli tomu, že se Británie k těmto opatřením nepřidala, nyní čelí vláda kritice.

Hlavní poradce britského kabinetu pro zdravotnictví Patrick Vallance rozhodnutí kabinetu obhajoval a v rozhovoru s BBC uvedl, že dobrovolná izolace lidí s příznaky nemoci COVID-19 bude mít "největší dopad" v boji s šířením koronaviru. Uzavírání škol je podle Vallance "velmi efektivním způsobem, jak se postavit pandemické chřipce", jakou roli ale hrají děti v při šíření koronaviru je podle něj nejasné.

Také mluvčí premiéra Johnsona dnes zdůraznil, že všechna přijímaná opatření jsou založena na "vědeckých a lékařských radách".

Vládní mluvčí rovněž uvedl, že ani kvůli krizi kolem koronaviru nehodlá Johnson požádat o prodloužení přechodného období, do něhož Británie vstoupila po odchodu z Evropské unie 31. ledna. Ve čtvrtek přitom vyjednavači odložili druhé kolo rozhovorů, které se mělo konat příští týden v Londýně. Na uzavření dohody o budoucích vztazích už zbývá EU a Británii méně než deset měsíců.

Dnes Británie oznámila, že testy v zemi potvrdily již téměř 800 případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin vzrostl počet infikovaných o 35 procent. Nemoci, kterou způsobuje, zatím podlehlo deset lidí.

Lékaři v Británii otestovali podle ministerstva zdravotnictví už více než 32.700 osob, 798 testů bylo pozitivních. Podle některých odhadů, o kterých informoval list The Guardian, se ale ve skutečnosti nakazilo v zemi virem již 10.000 lidí. Obavy z dopadů epidemie jsou v Británii velké i kvůli chronicky přetíženému státnímu zdravotnickému systému NHS, upozornila agentura DPA.