reklama

Je to teprve podruhé za více než sto let, co tyto odborné magazíny vydaly společné prohlášení. Britskou vládu v něm vyzvaly, aby opatření naopak po vzoru Německa či Nizozemska zpřísnila. "Věříme, že vláda se řítí vstříc další velké chybě, která si vyžádá mnoho životů," píše se v úvodníku časopisů. Redakce také vedení země kritizují za to, že na jaře i na podzim nereagovalo na epidemii dostatečně rychle.

Johnsonův kabinet se minulý měsíc shodl, že mezi 23. a 27. prosincem se navzdory jiným restrikcím budou moci setkat členové tří různých domácností. V Anglii nyní platí třístupňový systém regionálních opatření. Do dvou nejpřísnějších stupňů, které zakazují setkávání s lidmi mimo domácnost, spadá podle stanice BBC na 99 procent tamních regionů.

Pokud začne v nemocnicích v novém roce přibývat pacientů nakažených koronavirem, budou se zdravotníci muset rozhodnout mezi odložením plánovaných zákroků, nebo přehlcením systému, domnívají se časopisy. "Hlavní dopady dalšího prudkého nárůstu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 nejvíce pocítí pravděpodobně ti, kteří mají jiná onemocnění," píší.

Britská vláda dříve oznámila, že plánované uvolnění vyhodnocuje, ale nijak nenaznačila, že by se chystala své rozhodnutí rušit. "Jsou to těžké časy, takže nechceme rodiny kriminalizovat za to, že se o Vánocích potkávají," uvedl Steve Barclay, ministr pro odchod Británie z EU.

reklama