Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britský parlament se ve čtvrtek formálně rozpustil

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Britský parlament se ve čtvrtek formálně rozpustil. Stalo se tak v souvislosti s volbami vypsanými na 4. července, ve kterých se očekává vítězství labouristů nad vládnoucí Konzervativní stranou, informovala agentura Reuters.

Po překvapivém rozhodnutí premiéra Rishiho Sunaka vypsat volby se ve čtvrtek minutu po půlnoci uprázdnilo všech 650 poslaneckých křesel a začala pět týdnů trvající kampaň před volbami, z nichž vzejde nový parlament. Zvolení poslanci začnou svůj mandát vykonávat 9. července.

Sunak a vůdce labouristů Keir Starmer se večer 4. června sejdou na první společné debatě. Trvat bude hodinu, bude moderována a v přítomnosti publika.

Ředitel zpravodajství a aktuálních událostí v televizi ITV Michael Jermey podle agentury DPA uvedl, že "předvolební diskuse sledují a hodnotí miliony diváků", neboť poskytují příležitost vidět a slyšet vůdce stran, jak "jdou s kůží na trh" mimo své obvyklé stranické prostředí a jak odpovídají na otázky voličů.

ITV plánuje rozhovory i s dalšími stranickými lídry i diskusi zástupců více politických stran.

Obecně se předpokládá, že konzervativci v nadcházejících volbách, které proběhnou 4. července, po 14 letech u moci prohrají s labouristy. Vládní strana v průzkumech veřejného mínění dlouhodobě zaostává a změnit její šance zřejmě nepomohlo ani nečekané vyhlášení voleb Sunakem minulou středu, dodala agentura Reuters.

Premiérovi konzervativci na začátku května utrpěli porážku v místních volbách v Anglii a Walesu. Kromě Londýna prohráli také v Manchesteru nebo Liverpoolu, celkem přišli v místních zastupitelstvech o téměř 500 křesel.

Naopak labouristé dosáhli značných zisků. Dokonce získali na úkor úhlavních konkurentů i jedno parlamentní křeslo. 

Témata:  Velká Británie

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy