reklama

Z čela justice odchází Robert Buckland, rezignaci již oznámil také ministr školství Gavin Williamson a ministr pro bydlení a místní samosprávy Robert Jenrick. Konzervativní premiér chce obměnou svých nejbližších spolupracovníků zahájit nové období své vlády, v němž se soustředí na obnovu ekonomiky po pandemii covidu-19, uvedla Johnsonova kancelář.

Ministerský předseda označil za jednu z priorit vlády boj s nerovnostmi mezi různými regiony Spojeného království, nicméně jeho předvolební sliby musely jít stranou kvůli loňskému nástupu koronaviru.

Řada členů dosavadního kabinetu byla v posledních měsících terčem silné kritiky a Johnson dnes zahájil proces reorganizace vlády, s nímž chtěl podle některých pozorovatelů začít již před několika týdny.

"Víme, že veřejnost po nás chce, abychom přišli s opatřeními, jež se týkají jejích priorit. Proto se chce premiér ujistit, že má k dispozici ten pravý tým," řekl Johnsonův mluvčí.

Raab, který podle očekávání přišel o pozici šéfa diplomacie, čelil v poslední době skandálu kvůli tomu, že pobýval na dovolené v Řecku, zatímco v Afghánistánu kolabovala vláda a moci se tam chopilo hnutí Tálibán.

Za poměrně překvapivý označují britská média odchod Bucklanda, který patřil k nejpopulárnějším ministrům. Někteří pozorovatelé tvrdí, že Johnson chtěl Bucklandovým odvoláním jen uvolnit vlivnou vládní pozici pro Raaba.

Svůj odchod dnes na twitteru oznámil jako první ministr školství Williamson, který byl kritizován kvůli uzavírkám škol a reorganizaci závěrečných zkoušek během pandemie. Ministr pro bydlení a místní samosprávy Jenrick se v poslední době potýkal s řadou skandálů.

Premiérova kancelář v Downing Street potvrdila, že v pozici ministra financí zůstává Rishi Sunak. Očekává se, že Johnson oznámí jména nových ministrů do uvolněných postů ještě dnes.