Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britský premiér nařídil vyšetření obvinění z diskriminace muslimů ve straně

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson nařídil interní vyšetřování úřadu vlády kvůli obvinění z diskriminace muslimů uvnitř jeho Konzervativní strany. Britská poslankyně Nusrat Ghaniová v rozhovoru s nedělníkem The Sunday Times uvedla, že přišla o práci náměstkyně na ministerstvu kvůli tomu, že kolegům nebyla příjemná její muslimská víra. Premiérův úřad uvedl, že ministerský předseda bere obvinění velmi vážně.

Devětačtyřicetiletá Ghaniová přišla o funkci náměstkyně na ministerstvu dopravy v únoru 2020. Nedělníku The Sunday Times politička řekl, že takzvaný hlavní whip, tedy poslanec, který je v parlamentu zodpovědný za hlasovací disciplínu svých spolustraníků, jí naznačil, že v souvislosti s jejím nuceným odchodem z funkce byla zmíněna její muslimská víra. Poslanec Mark Spencer, který zastává danou funkci v parlamentu, popřel, že v rozhovoru s kolegyní slova o muslimské víře pronesl.

"Premiér požádal kabinetní úřad, aby prošetřil tvrzení poslankyně Nusrat Ghaniové," uvedl premiérův úřad v Downing Street. Zopakoval, že Johnson "bere tvrzení velmi vážně".

Už v neděli premiérova kancelář uvedla, že Johnson v dopise Ghaniové vyjádřil "vážné znepokojení" a už dříve ji vyzval, aby podala formální stížnost Konzervativní straně, což ale neučinila. Konzervativní strana podle vyjádření premiérova úřadu netoleruje žádné předsudky, ani jakoukoli diskriminaci.

Obvinění Ghaniové se objevilo v době, kdy premiér Johnson čelí skandálům kolem večírků, které se v čase přísných covidových restrikcí konaly ve vládních prostorách včetně premiérského sídla v Downing Street. Předseda vlády kvůli tomu čelí vzpouře některých konzervativních poslanců. Aféru kolem večírků vyšetřuje vládní úřednice Sue Grayová. Podle víkendové zprávy listu The Times se zabývá i akcemi pořádanými přímo v Johnsonově bytě v Downing Street. Výsledek vyšetřování Grayové se očekává tento týden.

Důležitou roli mají v tomto vyšetřování podle britského tisku výpovědi policistů, kteří byli v Downing Street v době pořádání sešlostí. Policisté při dotazování Grayové podle deníku The Daily Telegraph vyřkli nanejvýš závažná obvinění.

"Abych tak řekl, byl bych velmi překvapen, kdyby byl Johnson na konci tohoto týdne ještě premiérem," řekl listu The Daily Telegraph nejmenovaný dobře informovaný zdroj.

Témata:  Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.