reklama

Vakcínou vyvinutou na domácí půdě se v Británii očkuje od pondělí, vakcína od firem Pfizer a BioNTech se tam používá k očkování od druhého prosincového týdne. Obě vakcíny, které zatím Británie schválila k použití, jsou podle britského výboru pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) bezpečné.

"Někteří místní pacienti tento víkend odmítli covidovou vakcínu, když se dozvěděli, že jde o tu od Pfizeru s vysvětlením: počkám na tu anglickou. Přes riziko smrti uprostřed pandemie. Lekce pro nás, že nacionalismus má následky," tweetoval lékař Paul Williams.

Podle lékaře Simona Stockleyho, jehož citovala stanice BBC, by se lidé měli nechat očkovat, co nejdříve je to možné. "Dobře rozumím tomu, že se lidé snaží dojít k rozhodnutí, která z vakcín je lepší... Nejlepší vakcína je ale podle mě ta, která se vám jako první může dostat do paže," uvedl Stockley.

Hromadná vakcinace v Británii začala 8. prosince, kdy byl nasazen preparát od firem Pfizer a BioNTech s deklarovanou účinností 90 procent. Od pondělí se ve Spojeném království očkuje také látkou od firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Klinické testy prokázaly, že její účinnost je asi 70 procent. Na rozdíl od očkovací látky od firem Pfizer a BioNTech, která se musí uchovávat při minus 70 stupních Celsia, lze britskou vakcínu skladovat při teplotách dva až osm stupňů. Celkem se v Británii nechalo očkovat již téměř 1,5 milionu lidí.

reklama