Dopad ruské invaze na Ukrajinu už oslabuje hospodářské zotavení eurozóny z propadu způsobeného pandemií, sdělila Bundesbank. Situace by se ale podle ní pro země platící eurem a zvlášť pro výrobní velmoc Německo ještě výrazně zhoršila, pokud by události na Ukrajině vedly Evropskou unii k zastavení dovozu ruské ropy, zemního plynu a uhlí.

"Ve scénáři vážné krize by reálný HDP v letošním roce klesl téměř o dvě procenta ve srovnání s rokem 2021,“ uvedla centrální banka. "Míra inflace by navíc byla po delší dobu výrazně vyšší," dodala.

V roce 2020, prvním roce koronavirové pandemie, se HDP propadl o 4,6 procenta. V roce následujícím se však německá ekonomika znovu postavila na nohy a vykázala růst o 2,9 procenta. Bundesbank poukázala na to, že modelové výpočty podléhají značným nejistotám a že budoucí vývoj mohou jak nadhodnocovat, tak i podhodnocovat.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých podniků. Únorová prognóza České národní banky (ČNB) očekává letos růst české ekonomiky o tři procenta. Novou prognózu, která už vezme v úvahu dopady války na Ukrajině, zveřejní ČNB na začátku května.

Reuters: Německá vláda sníží odhad letošního růstu ekonomiky na 2,2 procenta

Německá vláda sníží odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,2 procenta z 3,6 procenta předpovídaných v lednu. Agentuře Reuters to dnes řekl zdroj z německé vlády. Německo se nyní podobně jako další evropské země potýká s negativními důsledky války na Ukrajině, která mimo jiné tlačí vzhůru ceny komodit a prohlubuje potíže v dodavatelských řetězcích.

Zdroj rovněž uvedl, že v příštím roce německá vláda očekává mírné zrychlení hospodářského růstu na 2,5 procenta. Vláda by měla představit aktualizované ekonomické prognózy příští týden ve středu.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. České ministerstvo financí ve své dubnové prognóze snížilo odhad růstu české ekonomiky na letošní rok na 1,2 procenta z lednového odhadu 3,1 procenta.

Německá centrální banka dnes varovala, že pokud válka na Ukrajině eskaluje a vyústí v embargo na dovoz plynu, slabší poptávku a ve větší nejistotu, ocitne se německá ekonomika v recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) by se podle ní v takovém případě v letošním roce snížil téměř o dvě procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden ve svém globálním hospodářském výhledu snížil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,1 procenta z dříve předpokládaných 3,8 procenta.