Spolu s Kováčikem čelí obžalobě také podnikatel Peter Košč. Slovenská média uvedla, že podle obžaloby Košč v minulosti podplatil Kováčika částkou 50.000 eur (1,2 milionu korun) za to, aby tehdejší šéf úřadu speciální prokuratury Kováčik blokoval stíhání ve dvou případech, z toho jeden ve vztahu ke Koščovi.

Speciální prokuratura dohlíží na vyšetřování trestných činů, které pak projednává Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy. Jde například o nejzávažnější kriminální kauzy, korupční případy či extremistické delikty. V čele elitní složky prokuratury stál Kováčik od jejího vzniku v roce 2004, funkce se vzdal v roce 2020 po obvinění ve zmíněném případu, za který ho slovenské soudy uznaly vinným.

Podle květnového verdiktu nejvyššího soudu Kováčik rovněž za úplatek 50.000 eur pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu zůstat na svobodě a také vynášel informace z vyšetřování. Odsoudil ho za trestné činy přijímání úplatku a ohrožení důvěrné a vyhrazené skutečnosti.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po předloňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.