Radžapaksa během svého úkrytu v Singapuru odstoupil z prezidentské funkce po celostátních nepokojích. Protesty vyvolal postup jeho vlády při řešení nejhorší hospodářské krize v zemi za posledních sedm desetiletí.

Thajské úřady uvedly, že Radžapaksa, jenž se stal prvním prezidentem země, který skončil v polovině funkčního období, nemá v úmyslu žádat o politický azyl. V zemi zůstane pouze dočasně.

Thajský ministr zahraničí Don Pramudvinaj uvedl, že srílanská vláda podpořila Radžapaksovu cestu do Thajska. Dodal, že diplomatický pas bývalému prezidentovi umožní zůstat po dobu 90 dní.

Od svého úprku ze Srí Lanky Radžapaksa nevystoupil na veřejnosti a ani se k věci nijak nevyjádřil.

Účastníci masivních protestů, které ostrov provázely v posledních měsících, vinili Radžapaksu a jeho mocnou rodinu z korupce a toho, že dlouhá léta v zemi špatně hospodařili. Srí Lanka se dostala do ekonomické krize, v níž se obyvatelé 22milionové země potýkali s nedostatkem potravin, pohonných hmot i léků a dlouhými výpadky dodávek energie

Potíže se v poslední době poněkud zmírnily. Byly omezeny výpadky elektřiny, začaly se znovu dovážet hnojiva pro pěstování a zlepšila se distribuce plynu na vaření.