Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalý velvyslanec v Česku Perebyjnis se stal náměstkem šéfa diplomacie

Jevhen Perebyjnis je ukrajinský diplomat, jmenovaný na začátku roku 2017 prezidentem Petrem Porošenkem ukrajinským velvyslancem v České republice.
Jevhen Perebyjnis je ukrajinský diplomat, jmenovaný na začátku roku 2017 prezidentem Petrem Porošenkem ukrajinským velvyslancem v České republice.
Foto: INCORP images

Ukrajinská vláda na dnešním zasedání jmenovala bývalého velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise náměstkem ministra zahraničí, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření představitele vlády v parlamentu Tarase Melnyčuka. Deník dodal, že podle německých médií se o tuto funkci ucházel také odvolaný ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk.

Melnyk, který byl ostrým kritikem německé vlády, v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal velvyslance z několika zemí, včetně Perebyjnise a Melnyka, 9. července. Odvoláni byli také velvyslanci z Maďarska, Norska a Indie. Perebyjnis vedl zastupitelský úřad v Praze od roku 2017, přičemž velvyslanci se obvykle vracejí do vlasti po čtyřech letech, poznamenala Ukrajinska pravda. Dodala, že nástupcem nynějšího českého velvyslance v Kyjevě se nejspíše nestane "favorit českého prezidenta Miloše Zemana Petr Pirunčík", kterého navrhla minulá vláda.

Perebyjnis dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady.

Témata:  Ukrajina Jevhen Perebyjnis

Související

Aktuálně se děje

22. prosince 2025 17:58

22. prosince 2025 14:01

České Vánoce: Kolik utratíme za jídlo? Jednu věc si jako národ za rámeček nedáme

České Vánoce jsou svátky hojnosti. Přitom téměř polovina domácností si na Vánoce připraví více jídla, než je schopna spotřebovat. Výsledek? Více než čtvrtina Čechů přiznává, že vánoční zbytky končí v koši.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy