Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Část ruských vědců zkouší zabránit kolegům ve zvolení do akademie věd

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Část ruských akademiků se snaží zabránit tomu, aby byli do Ruské akademie věd zvoleni ti kolegové, kteří podpořili válku proti Ukrajině. Noví členové se volí každé tři roky, v pondělí se začne rozhodovat o obsazení 309 akademických křesel. Zájem o ně má 1700 lidí, uvádí deník The New York Times.

Podle listu nechala skupina ruských vědců kolovat seznam několika desítek kolegů, kteří veřejně podpořili ruskou invazi, podepsali se pod deklaraci podporující válku nebo pod dopisy svých univerzit či institucí anebo vystoupili jen sami za sebe.

Vědci, kteří odmítli nechat publikovat svá jména, protože jim hrozí vězení a trest za kritiku války, sdělili, že se podíleli na vypracování seznamu těch, kdo válku schválili. Zařazení na seznam má zkomplikovat jejich šance na zvolení do akademie.

Tato instituce zahrnuje vědecká pracoviště pokrývající mnoho vědních oborů a zastoupená v celém Rusku. Má zhruba 1900 členů v Rusku a 450 zahraničních členů, kteří se volby neúčastní.

Noví členové se volí každé tři roky. Příští volba začne v pondělí a půjde v ní o 309 křesel. Z nich 92 je určeno "zavedeným" vědcům a 217 dopisujícím členům. Konkurence bude velká, protože zájemců je 1700.

Témata:  Rusko vědci

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 16:22

Drsné pozadí vztahu Bena Afflecka: Gwyneth Paltrow prozradila, co se dělo v posteli

Herečka Gwyneth Paltrow (52) se znovu dostává do centra pozornosti, tentokrát kvůli pikantním odhalením v nové biografii Gwyneth: The Biography od autorky Amy Odellové. Kniha, která vyjde 29. července, přináší řadu nečekaných podrobností o jejím intimním životě – včetně její někdejší vášnivé romance s hercem Benem Affleckem (52).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump ve snaze porazit Čínu obětuje i ty nejbližší spojence. Role USA jako morální autority končí

Není to Rusko, Írán ani Evropská unie, co dnes budí amerického prezidenta Donalda Trumpa ze spaní. Skutečným geopolitickým soupeřem, který určuje jeho zahraničněpolitickou agendu, je Čína. Peking se v posledních letech stal nejen konkurentem, ale v řadě oblastí již i přímým rivalem, který Spojené státy dohání – a v některých směrech dokonce jasně překonává.