Ukrajinci naopak obvinili z ostřelování Rusko. V Záporožské jaderné elektrárně se dnes kvůli situaci spustily bezpečnostní systémy, uvedly ruské tiskové agentury.

Bez elektrického proudu se ocitli zejména lidé v Melitopolu, Chersonu a Nové Kachovce, píše BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na zástupce místní okupační správy. Stanice poznamenala, že důvod přerušení dodávek elektřiny zatím není přesně znám.

Ukrajinské úřady podle ní už dříve informovaly, že bez elektřiny a vody se ocitl také okupovaný Enerhodar. Starosta města Dmytro Orlov uvedl, že se tak stalo kvůli ruskému ostřelování. Podle něj zatím není jasné, jak kritická situace je a jak rychle ji bude možné napravit, píše BBC.

Okupační úřady Enerhodaru naopak podle Interfaxu vysvětlovaly výpadek elektřiny zkratem po požárech "na poli a v podrostu", ke kterým podle nich došlo po ostřelování ze strany ukrajinské armády. "Ve stejné chvíli se aktivovaly bezpečnostní systémy elektrárny, bylo provedeno opětovné připojení," cituje agentura tiskovou službu městské správy.

Největší evropskou jadernou elektrárnu obsadila ruská vojska na začátku března. O chod zařízení se nadále starají Ukrajinci. Okolí elektrárny bylo v minulých dnech opakovaně cílem ostřelování, ze kterého se viní navzájem Moskva a Kyjev. Situace kolem této největší atomové elektrárny v Evropě budí obavy z možné jaderné katastrofy a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) intenzivně vyjednává ve snaze dostat své inspektory do zařízení.