Zacharovová poukázala na páteční informace listu Mladá fronta Dnes o tom, že hned po explozích v roce 2014 ze skladů ve Vrběticích zmizelo velké množství zbraní. "Tentokrát se od vyjádření, soudě podle oznámení listu, zdržují jak v Generální inspekci bezpečnostních sborů, tak v Národní centrále proti organizovanému zločinu a i jednotliví vyšetřovatelé, zapojení do případu," poznamenala mluvčí. "Vzniká dojem, že české úřady nejenže nejsou schopny uskutečnit objektivní vyšetřování, ale ani nemohou sestavit logický řetězec nehorázností, odehrávajících se na území jejich vlastní země," dodala.

"V celém příběhu je zjevný jediný fakt - ve stavu naprostého galimatyáše nenašli v Praze nic lepšího, než se pokusit svalit veškerou vinu na vyhlášeného ´vnějšího nepřítele´ v podobě Ruska," zdůraznila Zacharovová.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době poznamenány diplomatickou roztržkou, která začala po oznámení Prahy ze 17. dubna, že z výbuchů ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Obě země si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů a česká vláda vyřadila ruskou společnost Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Obvinění související s explozemi Moskva odmítá a ruští představitelé je opakovaně označují za bezdůvodná, rozporuplná, nezodpovědná či provokativní. Tento pátek v ruském úředním věstníku vyšel seznam nepřátelských zemí, schválený ruskou vládou, ve kterém jsou uvedeny pouze Spojené státy a Česká republika. Podle seznamu smí Česko najmout pro své úřadovny v Rusku nejvýše 19 ruských pracovníků a USA ani jednoho.