Česko o 25 základen pro až 50.000 lidí požádalo prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU. Podle Vlčka má v záloze možnost požádat prostřednictvím Euroatlantického středisko pro koordinaci odpovědí v případě katastrof (EADRCC), které je součástí struktury NATO.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) o víkendu řekl, že žádost o 25 základen je preventivní přípravou na krizovou situaci. Země se dostává do stavu, kdy uprchlíkům zvládne zajistit pouze nouzové přístřeší. Ubytování v obytných kontejnerech stát podle Rakušana použije, jakmile dojdou kapacity v tělocvičnách a kamenných budovách.

Vlček po jednání ÚKŠ řekl, že nabídku dosud Česko nemá. "Do dnešního dne jsme zatím žádnou nabídku nedostali. Očekáváme, že v průběhu tohoto týdne se pravděpodobně někdo ozve. Máme ještě záložní variantu, že bychom požádali prostřednictvím operačního střediska NATO. Nejdřív uvidíme, jaká bude odezva z EU," uvedl.

Ministerstvo vnitra dnes informovalo, že ČR udělila více než 150.000 speciálních víz, která jsou určena pro lidi zasažené ruskou invazí na Ukrajinu. Vlček hovořil už o 160.000 uprchlících. "Praha je v situaci, kdy zajišťujeme pouze nouzové přístřeší, ráno už se plnila šestá tělocvična. Podobná situace je v Brně," řekl. Úřady nabízejí uprchlíkům ubytování v regionech, dodal. "Domlouváme se a převážíme autobusy ty, kdo mají zájem o ubytování. Vycházíme z premisy, že jestli chce někdo ubytování v ČR, musí se podřídit tomu, co mu ČR nabízí," doplnil Vlček.

Humanitární základnu pro 400 lidí by v řádu několika dnů mohla vystavět armáda. "My v tuto chvíli jednoznačně preferujeme dočasné nouzové přístřeší v kamenných budovách, jako jsou tělocvičny, haly a další prostory," řekl Vlček. Přednost má využití prostor, se kterými počítají krizové plány jednotlivých obcí, dodal.