Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatské dálnice přes léto zdražily. K Jadranu míří tisíce Čechů

Dálnice v Chorvatsku, ilustrační fotografie.
Dálnice v Chorvatsku, ilustrační fotografie.
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Začaly letní prázdniny a s nimi i hlavní turistická sezóna. A jak známo, nejčastější dovolenkovou destinací Čechů je už dlouhé roky Chorvatsko. I letos se tam některé položky zdražily. Upozornil na to slovenský web Topky.sk. 

Web přišel se špatnou zprávou, která se týká dálničních známek. Jejich cena se v Chorvatsku od července zvýšila o deset procent. Sezónní ceny mýta platí do konce září, osvobozeny jsou od nich autobusy a nákladní automobily. 

Sezónní ceny mýta byly v zemi u Jadranu podle dálniční společnosti HAC zavedeny už před sedmi lety, ale v posledních čtyřech letech se i v souvislosti s uplynulou koronavirovou pandemií neuplatňovaly jako jedno z opatření na podporu občanů a ekonomiky.  

V Chorvatsku proběhne zhruba 40 procent celkové roční dopravy v letních měsících, přičemž se počet vozidel na silnicích během léta zvyšuje až trojnásobně. Vyšší jsou tak i náklady na údržbu či bezpečnost provozu. 

Podle zmíněného webu zdražila cesta na trase mezi Záhřebem a Rijekou z 9,20 eur na 10,10 eura, mezi Záhřebem a Zadarem z 16 na 17,60 eura a mezi Záhřebem a Splitem z 24 na 26,40 eura. 

Témata:  Chorvatsko doprava

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy