Záhřebská nemocnice pro infekční onemocnění v noci na dnešek oznámila, že muž má mírné příznaky, nebyl hospitalizován a momentálně se nachází v domácí izolaci.

V Rakousku nejvíce případů opičích neštovic připadá na Vídeň, doposud jich tam evidují čtrnáct. Jde o muže ve věku od 20 do 50 let. Dva už se považují za uzdravené. Tři pacienti leží pro jistotu v nemocnici a není to kvůli těžkému průběhu opičích neštovic.

Agentura APA píše, že podle ministerstva zdravotnictví by do Rakouska mohly příští týden dorazit první dávky vakcíny proti opičím neštovicím. Budou určeny vybraným jednotlivců, o koho půjde, ale tamní očkovací grémium ještě nerozhodlo.

Maďarský Národní úřad pro veřejné zdraví dnes informoval, že z celkových 12 případů hygienici šest zaznamenali v několika posledních dnech. Většina nemocných žije v Budapešti a jsou to muži od 28 do 43 let. Nikdo se nemusí léčit v nemocnici, všichni jsou v domácí izolaci.

První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu začaly objevovat v polovině května. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zatím potvrdilo přes 3300 případů této choroby ve více než 40 zemích.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že přes 80 procent případů opičích neštovic v nynější vlně epidemie připadá na Evropu, infekce se ale rozšířila také do Severní a Jižní Ameriky či Austrálie. WHO registruje zatím jedno úmrtí. Nemoc se objevila rovněž v Česku.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna se vyskytovaly hlavně v částech střední a západní Afriky. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.