"V daném okamžiku mohou všichni slovinští občané přicestovat do Chorvatska, nejen vlastníci nemovitostí a lodí v této zemi, ale i další, kteří mají hospodářský zájem. Turistika je hospodářským odvětvím, takže takový hospodářský zájem představuje," řekl Božinović podle agentury STA po setkání se svým slovinským kolegou Alešem Hojsem v pohraničním městě Ormož.

Chorvatský ministr sice konkrétně hovořil o Slovincích, Chorvatsko už ale minulý víkend otevřelo své hranice pro všechny občany Evropské unie a schengenského prostoru, kteří musejí v hospodářském zájmu i z naléhavých osobních důvodů cestovat do Chorvatska.

Původně se to vztahovalo na zahraniční majitele nemovitostí a plavidel v Chorvatsku, později byla interpretace rozšířena i na vlastníky obytných aut stojících v chorvatských kempingových zařízeních. Dnes chorvatský ministr Božinović výslovně zdůraznil, že se povolení ke vstupu do země vztahuje i na osoby, které mají rezervaci pobytu v hotelích, kempech nebo soukromých ubytovacích zařízeních.

Slovinská vláda v pátek oznámila konec epidemie koronaviru a otevření hranic se všemi sousedy. Slovinci, z nichž kolem 100.000 vlastní v Chorvatsku nemovitosti, toho už začali vydatně využívat, což podle zpráv v médiích vedlo k zácpám na hraničních přechodech. Podle chorvatského ministra vstoupilo od dnešního ráno do Chorvatska už 2000 Slovinců.

Zácpy na hranicích Božinović vysvětlil především faktem, že přijíždějící musejí chorvatským úřadům poskytnout své kontaktní údaje i údaje o svém pobytu. To je podle ministra důležité, aby epidemiologové mohli turisty kdykoli kontaktovat.