reklama

Pro občany Slovinska, Maďarska, Rakouska, Česka, Slovenska, Polska, Německa a tří pobaltských států udělí Chorvatsko výjimku z opatření, kterým vstup do země kvůli epidemii koronaviru dosud zakazovalo. Plenković uvedl, že ve jmenovaných zemích je stejně dobrá epidemická situace jako v Chorvatsku. Seznam bude podle premiéra průběžně doplňován o další státy v závislosti na tamním vývoji epidemie.

"Občané těchto zemí budou moci volně vstupovat (...) Při vstupu poskytnou své údaje, aby se dal případně vysledovat jejich pohyb po Chorvatské republice," doplnil premiéra ministr vnitra Davor Božinović.

"Doporučuji cizincům ještě před příjezdem vyplnit formulář na webové stránce entercroatia.mup.hr, která byla zprovozněna již dnes. Zdržení na hranici nebude pak nutné, protože policie bude mít údaje už předem," řekl Božinović. Ti, kdo formulář předem nevyplní, tak podle Božinoviče mohou učinit na přímo hranici, musí pak ale počítat s dlouhým čekáním.

Stránka je nyní v chorvatštině a angličtině, později bude přeložena do dalších zhruba deseti jazykových mutací. Po vyplnění formuláře dostane každý uživatel na zadaný e-mail potvrzení o registraci svých údajů jakož i další informace o tom, jak v Chorvatsku předcházet šíření koronaviru.

Chorvatsko, kde cestovní ruch vytváří téměř 20 procent hrubého domácího produktu (HDP), pro turisty neoficiálně otevřelo hranice již 9. května. Příchozí museli prokázat, že země má na jejich příjezdu "hospodářský zájem". V praxi stačilo potvrzení o rezervovaném ubytování. Pro občany vybraných deseti zemí tato povinnost odpadne.

reklama