"Nezískala právě čínská vláda trochu vlivu na náměstí?" napsal zakladatel Amazonu řečnicky na svém twitterovém účtu. Oním náměstím myslel virtuální veřejný prostor, který platforma skýtá. Bezos přitom reagoval na příspěvek investigativního novináře listu The New York Times (NYT).

Čína loni byla druhým největším trhem Tesly po Spojených státech a čínští výrobci baterií jsou hlavními dodavateli pro elektromobily Tesla, napsal novinář NYT Mike Forsythe. Připomněl také, že po roce 2009, kdy Peking v Číně provoz twitteru zakázal, nemá tamní vláda na tuto platformu téměř žádné páky.

"To se možná právě změnilo," myslí si novinář. Zhruba polovina automobilů, které Tesla loni celosvětově prodala, byla vyrobena v jejím závodě v Šanghaji, poznamenala agentura Reuters.

"Moje vlastní odpověď na tuto otázku je, že pravděpodobně ne," rozvinul o něco později svůj příspěvek Bezos. Pravděpodobnějším výsledkem bude v tomto ohledu spíše složitější situace Tesly v Číně než cenzura twitteru," pokračoval. "Ale uvidíme. Musk umí obdobně složitými situacemi výborně proplouvat," uzavřel.

Akcie Twitteru budou pak staženy z burzy, na kterou vstoupily v roce 2013. Musk například kritizuje politiku moderování obsahu twitteru. "Doufám, že i mí nejhorší kritici zůstanou na twitteru, protože to znamená svobodu projevu," napsal v pondělí. Političtí aktivisté očekávají, že se pravidla regulace obsahu uvolní a že se na twitter vrátí některé dříve zakázané účty.

Bývalý americký prezident Donald Trump nicméně bezprostředně uvedl, že se na twitter vracet nehodlá. Chce zůstat na sociální síti Truth Social, kterou v únoru zprovoznila jeho společnost Trump Media & Technology Group. Trump měl během působení v Bílém domě desítky milionů sledujících a nyní si podle zdrojů deníku The Washington Post pravidelně stěžuje na ztrátu schopnosti utvářet veřejnou debatu.

reklama