Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína pro olympiádu stanovila ještě přísnější koronavirová opatření než Japonsko

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zimní olympijské hry, které začnou 4. února v Pekingu, jsou druhou olympiádou, jež se bude konat v době pandemie nemoci covid-19. Čínští pořadatelé se rozhodli přijmout ještě přísnější opatření, než za jakých probíhala letní olympiáda v Tokiu.

Stejně jako v případě japonské metropole ani do Pekingu nemohou kvůli opatřením proti šíření koronaviru přijet zahraniční diváci. Tento měsíc navíc čínské úřady oznámily, že vstupenky na olympiádu nebudou prodávány ani čínské veřejnosti, ale budou distribuovány vybraným skupinám lidí.

Sportovci, kteří se olympiády zúčastní, musejí být očkovaní nebo podstoupit karanténu v délce 21 dnů. Po celou dobu se budou pohybovat v uzavřené bublině, to znamená, že se nedostanou do kontaktu s lidmi z okolí.

Účastníci her budou rovněž denně absolvovat testy na koronavirus a v době, kdy nebudou soutěžit nebo trénovat, musejí nosit roušky či respirátory. Přesouvat se budou de facto jen mezi ubytovacím zařízením a sportovišti, a to speciálními dopravními spoji. I odpadky z olympijské vesnice budou odváženy na dočasná skladovací místa, aby se zamezilo případnému rozšíření infekce.

Ve vlastní uzavřené bublině žijí také místní pracovníci, jako jsou kuchaři, řidiči či dobrovolníci, kteří se starají o zajištění bezproblémového průběhu her. Ani ti se po celou dobu olympiády nesmějí dostat do fyzického kontaktu s vnějším světem, včetně svých rodin, uvedl zpravodajský server BBC News.

Čína je zemí, kde se nový typ koronaviru objevil před dvěma roky vůbec poprvé; první případy byly hlášeny z města Wu-chan. Od té doby se ale Číně podařilo covid téměř vymýtit, v zemi s více než 1,4 miliardy obyvatel denně přibývají pouze desítky nakažených. Podle statistik americké univerzity Johnse Hopkinse zaznamenala Čína od začátku pandemie necelých 120.000 případů nákazy a 4849 úmrtí.

Úspěšný boj s koronavirem svádí Čína za cenu drastických opatření. Při odhalení prvních několika případů infekce úřady zavírají celé domovní bloky, městské čtvrti i mnohamilionová města. Nedávno bylo například měsíc v přísném lockdownu město Si-an, kde žije 13 milionů lidí. V současnosti uzávěra platí i v některých oblastech Pekingu.

Témata:  Čína olympiáda

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy