Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína vyzvala Spojené státy, aby respektovaly trh a zrušily investiční restrikce

Čínská měna
Čínská měna
Foto: Pixabay

Čína vyzvala Spojené státy, aby respektovaly tržní principy a zrušily seznam čínských firem, do kterých nesmějí investovat americké subjekty. Uvedl to dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek podepsal exekutivní příkaz, který zakazuje americkým subjektům investovat do desítek čínských firem, které čelí podezření z napojení na čínskou armádu. Nové nařízení podle Bidenovy administrativy rozšiřuje dekret bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura Reuters.

Nový seznam zahrnuje 59 čínských společností, které jsou podle Washingtonu dodavateli či jinak spolupracují s čínským vojenským a bezpečnostním komplexem. Na původním seznamu bylo 31 subjektů, nový seznam podle Bílého domu vejde v platnost 2. srpna.

Bidenův nový exekutivní příkaz Reuters označuje za součást širšího postupu vůči Číně, který zahrnuje posilování amerických spojenectví a rozšiřování domácích investic s cílem zvýšit ekonomickou konkurenceschopnost Spojených států. Wang dnes uvedl, že americká vláda "využívá všech možných prostředků k potlačování a omezování čínských podniků".

Témata:  Čína USA

Související

Aktuálně se děje

4. listopadu 2025 14:17

4. listopadu 2025 8:18

Metro B nejezdilo kvůli technické závadě. Problémy se podařilo vyřešit

Metro v úterý brzy ráno nejezdilo v části linky B. Příčinou omezení provozu byla technická závada na trakčním vedení. Pražané museli do tramvají či autobusů. Od půl sedmé je provoz obnoven. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy