Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína zablokovala na síti Weibo účty kritiků vládní politiky boje proti covidu

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Čína zablokovala nebo zrušila na sociálních sítích účty více než tisícovky kritiků vládní politiky boje proti koronaviru. Vláda v Pekingu tři roky uplatňovala politiku nulového covidu, která byla založená na přísných uzávěrách, opakovaném plošném testování obyvatelstva na covid a cestovních restrikcích. Po pouličních protestech Čína v prosinci náhle zrušila téměř všechna opatření, což vedlo k rychlému šíření nákazy a přeplnění nemocnic.

Firma Weibo, která provozuje čínskou obdobu twitteru, uvedla, že zaznamenala 12.854 porušení pravidel, včetně útoků na experty, akademiky a zdravotnické pracovníky, a vydala dočasné či trvalé zákazy pro 1120 účtů. Kontrolu nad internetem v zemi má vládnoucí čínská komunistická strana, která nepřipouští žádné otevřené kritiky a omezuje svobodu projevu, připomíná agentura AP.

Kritika koronavirové politiky se týkala především dlouhých lockdownů, při nichž obyvatelé Číny nemohli opouštět své domovy několik týdnů, přičemž mnohdy jim nebyly adekvátně zajištěny dodávky potravin a lékařská péče. Uživatelé internetu rovněž vyjadřovali rozhořčení nad tím, že lidé, kteří měli pozitivní test na koronavirus, a jejich kontakty, byli převáženi do přeplněných karanténních center, kde často vládly špatné hygienické podmínky.

Nyní se Čína potýká se silnou covidovou vlnou, kterou ovšem oficiální čísla nezachycují. Národní zdravotnická komise dnes podle agentury AP oznámila, že za posledních 24 hodin byla v zemi zaznamenána tři nová úmrtí pacientů s koronavirem, čímž se jejich počet od začátku pandemie zvýšil na 5267. Potvrzených případů nákazy Čína, která má 1,4 miliardy obyvatel, registruje od začátku pandemie 482.057, píše AP. Pro srovnání - Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie více než 100 milionů infekcí a přes milion úmrtí.

O rozsahu stávající epidemie covidu v Číně ale podle AP vypovídají čísla zveřejňovaná některými místními vládami. Provincie Če-ťiang na východě země například v úterý uvedla, že denně registruje kolem milionu nových případů. Obavy, že Peking podhodnocuje své covidové statistiky, vyjádřila již i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Navzdory nynější koronavirové krizi se čínská vláda chystá v neděli zrušit většinu opatření na svých hranicích, včetně nutnosti karantény či PCR testů při příjezdu do země. Řada zemí, včetně USA, Británie, Francie či Německa, již oznámila, že bude vyžadovat od cestujících z Číny negativní testy na koronavirus.

Čínská metropole Peking rovněž v pátek ohlásila, že přestane ve školách ve městě vyžadovat negativní test na koronavirus, až po novoročních prázdninách začne 13. února zase vyučování. Školy budou mít možnost přejít na on-line výuku v případě epidemie, mají ale nařízen rychlý návrat k prezenční výuce, jakmile to bude možné.

Témata:  Čína koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy