Odměny za odhalení zahraničních špionů nebo jiných případů porušování národní bezpečnosti existují v Číně už dlouho. "Cílem nových opatření je sjednotit odměny a motivovat veřejnost v době sílících hrozeb ze strany zahraničních zpravodajských služeb a dalších nepřátelských sil," uvedl podle státních médií zástupce ministerstva státní bezpečnosti.

"Tato nová formulace napomáhá plně mobilizovat širokou veřejnost a zapojit ji do oblasti národní bezpečnosti," uvedl zástupce ministerstva, kterého citoval deník Legal Daily.

Občané mohou získat odměnu v podobě certifikátů nebo hotovosti, v jejímž případě se částka pohybuje od 10.000 jüanů do 100.000 jüanů. Konečná hodnota se odvíjí od samotného přínosu daného tipu, uvedlo ministerstvo v oznámení.

Státní bezpečnostní agentury před rozhodnutím o odměně prověří, zda je oznámení pravdivé a zda nabízí nové informace, uvedlo ministerstvo.

Lidé mohou podávat oznámení prostřednictvím telefonní linky nebo internetových stránek, poštou, osobně nebo jakýmkoli jiným způsobem. Pokud stejný tip podá více osob, bude na odměnu čekat nejdříve ten, kdo jej nahlásil jako první, nárok na odměnu mohou mít ale i další.