Úřady vzápětí ujistily, že stát má zásob na zimu dost, i dnes ale bylo v Pekingu vidět lidi, kteří si odnášeli ze supermarketů a trhů množství rýže, stolního oleje a zelí, uvedla agentura Reuters.

"Bude studená zima. Chceme mít jistotu, že budeme mít dost jídla," řekla podle Reuters žena, která si dnes před supermarketem v centru Pekingu nakládala na kolo pytle s rýží. Dlouhá fronta se vytvořila také u stánku se zelím, které lidé tradičně skladují ve svých domovech a konzumují v průběhu zimních měsíců.

Podle jiných lidí nedostatek potravin přes zimu nehrozí, zvlášť pak ne v metropoli. Čínský meteorologický ústav nicméně předpovídá již o tomto víkendu výrazný pokles teplot na severozápadě a jihozápadě země, jakož i ve většině centrálních a východních oblastí.

List Economic Daily, podporovaný vládnoucí komunistickou stranou, napsal, že někteří lidé na výzvu reagovali příliš dramaticky. Podle deníku chtěla vláda pouze zajistit, aby občané nebyli zastiženi nepřipravení, když bude v jejich bydlišti vyhlášena uzávěra kvůli pandemii nemoci covid-19.

Čína se pandemii snaží potlačit politikou "nulové tolerance" a kvůli několika novým případům izoluje celá města. Úřady jsou v poslední době ještě přísnější vzhledem k blížící se zimní olympiádě. Ta se má v Pekingu konat v únoru.

Čínská vláda radí obyvatelům každoročně, aby se zásobili před zimou, uvedl analytik Ma Wen-feng. "Je to nutné, protože v zimě často hustě sněží... A vypadá to, že letos je kolem počasí určitá nejistota," dodal.

Také oficiální Lidový deník napsal, že podobné výzvy nejsou ničím neobvyklým. Vláda se na občany podle něj obrátila v této době kvůli stoupajícímu počtu případů nákazy koronavirem a také v souvislosti s růstem cen zeleniny. Ceny potravin s nástupem zimy v Číně stoupají pravidelně, v posledních týdnech ale vzrostly výrazněji i proto, že část úrody byla postižena nezvykle silnými dešti, uvedl zpravodajský server BBC News.