Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Členství Ukrajiny v NATO je zárukou třetí světové války, varuje Fico

Robert Fico
Robert Fico
Foto: Facebook/Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico známý svou podporou Moskvy vydal naléhavé varování poté, co západní aliance prohlásila, že cesta Ukrajiny k členství je „nezvratná“. Členství Ukrajiny v NATO by znamenalo záruku třetí světové války, prohlásil dnes. Dodal, že poslanci jeho strany ve slovenském parlamentu nepodpoří vstup Kyjeva do Aliance.

„Chápu přání Ukrajiny. Ale členství Ukrajiny v NATO je jen zárukou třetí světové války. Upřímně řečeno, i bez členství Ukrajiny v NATO nejsme od ní daleko, když se podíváme, jak některé vyspělé demokracie zatápí pod kotlem,“ řekl Fico v nahrávce, kterou zveřejnil na sociální síti.

Komentář předsedy slovenské vlády přišel jen pár hodin poté, co generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu označil cestu Ukrajiny do Aliance za „nezvratnou“. Na summitu ve Washingtonu členské země NATO včetně Slovenska přijaly společnou deklaraci, která slibuje pokračující podporu Ukrajině, která se již přes dva roky brání ruské vojenské invazi.

Ficova vláda po loňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico dříve prohlásil, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala a že Rusko nelze porazit v konvenční válce. 

Slovensko je členem NATO od roku 2004. Fico, který je od roku 2006 již počtvrté předsedou vlády, se zavázal zastavit vojenskou pomoc Ukrajině a prohlásil, že v hlavním městě Kyjevě není „žádná válka“. Píše deník Politico.

Dále uvedl, že by se rád připojil k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi při jeho návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě minulý týden.

Témata:  Robert Fico NATO Ukrajina

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy