Nejvíce postiženou německou spolkovou zemí zůstává Bavorsko (13.989 případů), které sousedí s Českem. Na druhém místě je nadále nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (12.178) a třetí Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa (10.943), uvádí serveru listu Die Zeit.

Bavorský premiér Söder i proto dnes oznámil, že stávající opatření, mezi které patří i výrazné omezení vycházení, budou prodloužena. Původně měla platit do 3. dubna. I když podle Södera omezení fungují, narostl počet nakažených podle jeho údajů už na 14.437, z nichž 133 zemřelo. Obyvatelé Bavorska nyní mohou vycházet, jen když k tomu mají pádný důvod, například cestu do práce, k lékaři, na nutný nákup nebo na individuální procházku.

Aby bylo možné rychle se šířící koronavirus zvládnout, vyzvalo dnes sdružení lékařů intenzivní péče vládu, aby se připravila na to, že na vrcholu epidemie bude nutné nakažené centrálně rozdělovat do zdravotnických zařízení, protože nemocnice v některých regionech mohou být přetížené.

Ministerstvo zahraničí zatím informovalo o tom, že se za pomoci vlády do Německa vrátilo 175.000 občanů ze zhruba 200.000, kteří byli v zahraničí a o návrat stojí. Zbylé šéf diplomacie Heiko Maas vyzval k trpělivosti.

Německo, kde ode dneška drobní podnikatelé mohou žádat o vládní podporu, kvůli zpomalení šíření koronaviru přijalo řadu opatření, včetně zákazu shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech. Mluvčí vlády Steffen Seibert dnes na tiskové konferenci v Berlíně uvedl, že kabinet nechce předkládat žádný časový plán návratu k běžnému způsobu života, dokud se šíření koronaviru výrazně nezpomalí. Šéf světového sdružení lékařů Frank Ulrich Montgomery vyjádřil přesvědčení, že otevření škol a univerzit bude možné nejdříve v květnu.

Některé spolkové země zavádějí další dodatečná omezení. Vlastní zemský zákon připravuje Severní Porýní-Vestfálsko. Návrh podle deníku Bild mimo jiné počítá se zabavováním zdravotnického materiálu a přístrojů a s jejich následným odkupem za "normální cenu". Například ceny respirátorů a dalších ochranných pomůcek v posledních týdnech mnohonásobně stouply.