reklama

Hlava státu opět apelovala na stále váhající Američany, aby se nechali očkovat a pomohli tak ukončit "temnotu" uplynulých měsíců.

Bílý dům v neděli hostil největší akci od lednového začátku Bidenova mandátu. Pozvány byly rodiny vojáků, pracovníci zdravotnictví a další lidé z "první linie" boje proti covidu-19, podávaly se hamburgery a v plánu byl 17minutový ohňostroj. Podle agentury Reuters bylo cílem ukázat Američanům důvody k oslavám za postupného návratu "normálu" po více než roce života s protiepidemickými restrikcemi.

Právě tento aspekt zdůrazňoval i Biden ve svém projevu. "Zase cestujeme, zase se setkáváme, podniky jsou otevřené a zase nabírají... Amerika se dává znovu dohromady," řekl. Virus SARS-CoV-2 "už nekontroluje naše životy", dodal.

Jak ale podotýká agentura AP, letošní Den nezávislosti pro prezidenta nebyl momentem jednoznačného triumfu. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) hlásilo, že k nedělnímu ránu dostalo alespoň jednu dávku covidové vakcíny 67,1 procenta dospělých obyvatel USA, což znamená nesplnění Bidenova cíle, kterým bylo překročení 70 procent. A byť jsou celoamerické přírůstky infekcí a úmrtí stále na nejnižší úrovni od počátků pandemie, zejména ve státech s nižším podílem naočkovaných obyvatel se rychle šíří nakažlivější varianta koronaviru, která vyvolává obavy z nového zhoršení epidemické situace.

"Aby bylo jasno, covid-19 nebyl poražen," řekl v neděli Biden, přičemž připomenul, že v USA je s nemocí z koronaviru spojováno přes 600.000 úmrtí. "Nejlepší obranou... je nechat se očkovat. Drazí spoluobčané, je to ta nejvíce vlastenecká věc, jakou můžete udělat. Takže vás prosím, jestli jste tak ještě neučinili, udělejte to. Udělejte to hned," pokračoval.

Ukončené očkování proti covidu-19 mělo před svátečním víkendem přibližně 47 procent z více než 330 milionů obyvatel USA, přičemž vakcinační kampaň postupovala tempem okolo milionu vykázaných dávek denně. Některé státy na severovýchodě už se dostaly nad 60 procent plně naočkovaných obyvatel, zejména na jihu USA ale mnohé regiony za touto laťkou výrazně zaostávají. Státy jako Arkansas, Nevada nebo Missouri zároveň hlásí mnohonásobně více infekcí na 100.000 obyvatel a růst denních bilancí.

"Jsme zatím nejblíže k tomu, abychom vyhlásili nezávislost na smrtícím viru. To ale neznamená, že je bitva proti covidu-19 u konce. Zbývá nám ještě spousta práce," hodnotil situaci Biden.

reklama