Rakouský kancléř se v úterý setká se svým českým protějškem Petrem Fialou a poté podle svého úřadu také s vicepremiérem Marianem Jurečkou. Hlavními tématy návštěvy mají být válka na Ukrajině a nadcházející české předsednictví v EU, potvrdil úřad.

"Česko je nejen důležitý partner a soused, ale přebírá předsednictví v Radě EU ve zcela rozhodující fázi pro Evropskou unii vzhledem k ruské útočné válce na Ukrajině. Naším cílem musí být dosáhnout urychlené deeskalace, nadále poskytovat humanitární pomoc a zajistit globální potravinovou bezpečnost prostřednictvím zelených koridorů," uvedl Nehammer ve stanovisku před cestou do Prahy.

Nejchoulostivějším tématem v bilaterálních vztazích je podle rakouské agentury APA nadále jaderná energetika, která zažívá celoevropskou obrodu v boji proti klimatické změně a kvůli konfliktu s Ruskem a rostoucím cenám energií. Česká republika chce přitom jaderné elektrárny rozšiřovat, aby se mohla do roku 2033 vzdát energie z uhlí. Urychlena má být i příprava konečného úložiště jaderného odpadu. Nehammer chce podle prohlášení, z něhož APA cituje, při návštěvě České republiky "znovu potvrdit také odmítavý rakouský postoj ve věci jaderné energetiky".

APA píše, že Fialova vláda razí zřetelně proevropštější politiku než předchozí kabinet Andreje Babiše. V Česku je podle agentury od napadení Ukrajiny Ruskem také velká solidarita s Ukrajinci. Česko napadenou zemi podporuje rovněž dodávkami zbraní a přijalo velký počet ukrajinských válečných uprchlíků, vyzdvihuje APA.

Pro Rakousko je Česká republika podle úřadu rakouského kancléře nejvýznamnější obchodní partner ve střední Evropě při objemu vzájemného obchodu ve výši 13,8 miliardy eur (přes 341 miliard korun) v roce 2001. Rakousko je čtvrtým největším zahraničním investorem v Česku. Společné zájmy pojí obě země i pokud jde o tvrdý postoj v migrační politice a naléhání na rychlé přibližování zemí západního Balkánu k EU, připomíná APA.