reklama

Královská rodina se vydala z královského sídla Amalienborg do paláce Christiansborg, vládní budovy v Kodani. Královna Markéta II. přijela kočárem, zatímco korunní princ Frederik, doprovázený svou manželkou korunní princeznou Mary a nejstarším synem princem Christianem, dorazil na místo automobilem.

Královna následně podepsala prohlášení o abdikaci na setkání s vládou, což znamená potvrzení majitele trůnu, a odjela zpět do Amalienborgu. Poté nový král Frederik X. vystoupil na balkon paláce Christiansborg, kde premiérka Mette Frederiksenová oficiálně oznámila změnu panovníka. Král přednesl projev k lidu a následovaly dělové salvy v kodaňském přístavu.

V Amalienborgu byla spuštěna královská vlajka a v paláci nového panovníka ji vztyčí. Poté se nový král a královna vrátili do Amalienborgu v kočáru, kde byli vítáni tisíci Dány.

Abdikace královny Markéty II. byla oznámena v jejím novoročním projevu 31. prosince 2023. Odstoupí po 52 letech panování, a od smrti britské královny Alžběty II. se stala nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě, jedinou královnou na světě a nejdéle úřadující ženou v čele státu.

Dánské království má přitom dlouhou historii spojenou s královskou rodinou, která hraje klíčovou roli v dějinách země. Jedním z výrazných členů dánské královské rodiny je princ Frederik, následník trůnu, který se stal zajímavou postavou nejen v dánském kontextu, ale i na mezinárodní scéně.

Princ Frederik se narodil 26. května 1968 jako Frederik André Henrik Christian. Je prvorozeným synem královny Markéty II. a jejího manžela, prince Henrika. Jeho plné královské jméno odráží historické a tradiční prvky spojené s dánskou monarchií.

Jeho vzestup k následnictví trůnu začal od samého počátku jeho života, ale vzhledem k tradicím a pravidlům dánského nástupnictví bylo nutné, aby čekal na oficiální potvrzení. V roce 1972, kdy se narodil Frederikův mladší bratr, princ Joachim, se Frederik stal korunním princem a následníkem trůnu.

Frederikova výchova byla pečlivě plánována s ohledem na jeho budoucí královské povinnosti. Absolvoval vojenskou službu v Dánské armádě a získal diplom na Aarhuské univerzitě. Dále studoval v zahraničí, včetně studia politologie na Harvardu. Jeho vzdělání a příprava na vládu byly důkladné a přispěly k formování jeho pohledu na svět a jeho schopností plnit královské povinnosti.

Jeho osobní život byl předmětem velkého zájmu veřejnosti. Princ Frederik se setkal se svou budoucí manželkou, australskou Mary Donaldson, během Letních olympijských her v Sydney v roce 2000. Jejich romantický příběh zaujal veřejnost a jejich svatba v roce 2004 byla velkým společenským událostí. Pár má spolu čtyři děti: prince Christiana, princeznu Isabellu, prince Vincenta a princeznu Josephine.

Princ Frederik si získal u obyvatel Dánska oblibu svou přátelskou povahou a schopností identifikovat se s obyčejnými lidmi. Jeho aktivity zahrnují podporu sportu, kulturních akcí a charitativních projektů. Má rovněž zájem o udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.