Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodcem na hranici smrti? Evropská země nastavila zatím nejvyšší věk odchodu do důchodu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dánsko stanovilo nový rekord v Evropě. Parlament v Kodani ve čtvrtek schválil zákon, který zvyšuje důchodový věk na 70 let. Nová legislativa prošla s 81 hlasy pro a 21 proti a bude se týkat všech, kteří se narodili po 31. prosinci 1970.

Dosavadní průměrný věk odchodu do důchodu činil v Dánsku 67 let, přičemž u lidí narozených po 1. lednu 1967 se mohl postupně zvyšovat až na 69. Nyní se Dánsko stává první evropskou zemí, která důchodovou hranici posunula až na sedmý dekádní milník – čímž se zařazuje mezi státy s nejvyšším důchodovým věkem na světě, například po bok Libye.

Podle ministryně práce Ane Halsboeové-Jørgensenové je zvýšení nezbytné, aby stát i nadále dokázal zajistit kvalitní sociální péči i pro budoucí generace. „Musíme být schopni financovat důstojné sociální zabezpečení i v následujících desetiletích,“ uvedla ve čtvrtečním prohlášení.

Dánsko, kde žije téměř 6 milionů obyvatel, má aktuálně podle statistického úřadu přibližně 713 tisíc lidí ve věku mezi 60 a 69 lety a dalších 580 tisíc ve věku mezi 70 a 79 lety.

Z dat dánské asociace pojišťoven a penzijních fondů F&P vyplývá, že kolem 80 tisíc lidí nad současným důchodovým věkem stále pracuje. To podle asociace odráží nejen dobré ekonomické podmínky a větší flexibilitu zaměstnavatelů, ale i lepší finanční motivaci a rostoucí ochotu zůstávat déle aktivní.

„Zvýšení důchodového věku může mnohým připadat děsivé, ale statistiky jasně ukazují, že stále více Dánů pokračuje v práci i po dosažení státní důchodové hranice,“ uvedl Jan V. Hansen, ředitel pro důchodovou politiku F&P.

Opoziční strana Red-Green Alliance (Rudo-zelená aliance) však nové opatření ostře kritizovala. Na Facebooku jej označila za „nepřiměřeně vysoké“ a obvinila vládu a pravicové strany, že ignorují realitu běžných pracovníků. Poslanec Pelle Dragsted poukázal na to, že mnoho profesí – například učitelé nebo stavební dělníci – nemůže fyzicky pracovat do 70 let.

„Je to nepochopitelné, nevysvětlitelné a neobhajitelné,“ napsal Dragsted a připomněl, že zatímco běžní lidé budou muset pracovat do 70 let, řada ministrů má nárok na velmi výhodné penze už od 60 let.

Ve srovnání s jinými zeměmi je rozhodnutí Dánska výrazné. Ve Francii vyvolalo v březnu 2023 zvýšení důchodového věku na 64 let masové protesty, kterých se zúčastnily více než milion lidí. V Číně vláda rozhodla o pozvolném zvýšení důchodového věku – u mužů z 60 na 63 let, u žen v závislosti na profesi z 50–55 na 55–58 let.

Ve Velké Británii se důchodový věk zvýší na 67 mezi lety 2026 a 2028, ale diskutuje se i o možném posunu na 68 let. V USA je situace podobná – nárok na plný důchod vzniká kolem 67 let, ale částečné dávky lze čerpat už od 62.

I když delší život a lepší zdravotní stav umožňují lidem pracovat déle, studie zároveň ukazují, že za rozhodnutím zůstávat v práci i po důchodovém věku často stojí i nedostatek finančních prostředků. 

Témata:  důchody důchodci Dánsko

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 13:36

První hosté jsou ve Varech. Nechybí velká tvář festivalu

První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy