Menšinová vláda sociálních demokratů uvedla, že "je pořád ještě příliš mnoho lidí, zvlášť těch nepocházejících ze západních zemí, kteří nemusí ráno vstávat do práce". "Jestliže si nedokážou najít řádné zaměstnání, musí odpracovat zhruba tolik, kolik je běžný pracovní týden, aby dostali dávky," prohlásila premiérka Mette Frederiksenová.

"Pokud přijdete do Dánska, musíte pracovat a být užiteční," zdůraznila vláda, podle níž tento plán pomůže se začleněním přistěhovalců do společnosti. Podle vlády mimo trh práce zůstává řada žen cizího původu, zvlášť pak ženy s kořeny na Blízkém východě, v severní Africe, v Afghánistánu, Pákistánu či Turecku.

"Mohlo by se jednat například o sbírání cigaretových nedopalků či plastů na plážích," uvedl k povaze možné práce výměnou za dávky ministr pro zaměstnanost Peter Hummelgaard. "Nejdůležitější je dostat tyto lidi z jejích domovů," dodal.

Datum, kdy by o návrhu zákona měl hlasovat 179členný parlament, zatím nebylo stanoveno. Sociální demokraté nemají sice většinu, je ale pravděpodobné, že pro návrh získají podporu středopravých poslanců, napsala agentura AP.

Poslankyně rudo-zelené koalice Mai Villadsenová myšlenku vlády označila za "nerozumnou". "Domnívám se, že to skončí státem podporovaným sociálním dumpingem a přidělováním různých bláznivých pracovních úkolů," řekla Villadsenová.

K 1. červenci přistěhovalci a jejich potomci představovali 14,1 procenta z téměř šestimilionové dánské populace. Nejvíce imigrantů v Dánsku pochází z Turecka, Sýrie a Iráku.