Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

David Cameron naletěl podvodníkovi, který se vydával za Porošenka

Britský premiér David Cameron na návštěvě v Praze
Britský premiér David Cameron na návštěvě v Praze
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Britský ministr zahraničí David Cameron se stal obětí podvodu. Uskutečnil krátký videorozhovor s osobou, která se falešně vydávala za bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Tuto informaci zveřejnilo britské ministerstvo zahraničí, aby předešlo možnému zneužití daného videa, uvádí agentura AFP.

Ministerstvo zahraničí v pátek večer oznámilo, že videohovor proběhl po výměně několika textových zpráv. Přestože hovor působil věrohodně, Cameron po něm začal mít pochybnosti. Údajný Porošenko žádal o kontakty na další osoby, což vyvolalo podezření a ministr se rozhodl v komunikaci nepokračovat.

Ministerstvo následně prošetřilo celý incident a potvrdilo, že šlo o podvod. Nezveřejnilo však, kdy se hovor odehrál, ani koho z něj podezřívá. Cameron se rozhodl informovat o podvodu, aby zabránil možnému zneužití videa.

"Přestože ministr zahraničních věcí lituje svého omylu, považuje za důležité upozornit na toto chování a zvýšit úsilí v boji proti dezinformacím," dodalo ministerstvo.

Agentura Reuters připomíná, že Cameron není prvním britským ministrem, který se stal obětí podvodníků. V roce 2018 byl tehdejší ministr zahraničí Boris Johnson oklamán osobou, která se vydávala za arménského premiéra a hovořila s ním o mezinárodních vztazích.

V březnu 2022 se podobná situace stala britskému ministru obrany Benu Wallaceovi, kdy podvodník předstíral, že je ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Británie z tohoto podvodu a dalších pokusů oklamat členy vlády později obvinila Rusko. 

Témata:  Velká Británie David Cameron

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy